36 Bijlage III bevat de uitkomsten van een instructievuur, ge houden op het strand te Scheveningen. ad B. Verwerpelijk is het, dat in het voorschrift niet vooral de nadruk wordt gelegd op eene uitmuntende gymnastische op leidingdat niet vermeld wordt en met vette letters gedrukt staat: dat zonder eene degelijke stelselmatige gymnastische voorbereiding zóó intensiefdat de man liet geweer als ware als een veertje in zijne handen gevoelter geen sprake van kan zijn hem ooit een goeden juist-snellen aanslag te leeren. Daarentegen staat er wel veel dat bevorderlijk is voor goede schiethoudingen. Zonder nu de waarde van goede houdingen te willen onderschatten, neemt dit niet weg, dat stalen arm spieren hoofdzaak zijn. Een cardinale fout is het, dat aan het voorschrift ontbreekt eene korte, duidelijk opgaaf van oefeningen, die in het bijzonder ten doel hebben de arm- en schouderspieren van den man te ontwikkelen ij- Het is toch van algemeene bekendheid, dat het juist inzicht in de keuze der gymnastische oefeningen, die stelselmatig te verzwaren, daarbij rekening houdende met de krachten van ieder individu, zeer moeilijk te verkrijgen is; een inzicht dat 't meeren- deel der instructeurs, 'tzij officieren 'tzij onderofficieren eenvoudig niet heeft en ook niet kan hebben. In elk geval is voor het Inland- sche kader van ons leger een dergelijke tabel een klemmend iets. In overeenstemming met het Oostenrijksche Schietvoorschrift handhaven wij den eisch, dat een man zulke geoefende armspieren moet hebben, dat hij in staat is minsten 5 minutens achtereen 15 a 20 maal in de minuut het geweer in den aanslag te brengen. Deze eisch is niet buitengewoonzeiven konden wij waarne men hoe collega's 150 maal achter elkander het geweer met opgeplante bajonet in den aanslag konden brengen. In bijlage IV vindt men een tabel van oefeningen volgens welke het gymnastisch onderwijs aan de Normaal-Schietschool werd gegeven. Wordt vervolgd). E. J. van Son. M. Uhl. 1) Wij >erwijzen naar de platen in het werkje van Dégot: „Le tir en temps de paix et en temps de guerre".

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 54