528 tegenstaande zijne mindere getalsterkte, volstrekt niet bij het eerste onraad als eene slak in zijn huisje zich behoeft terug te trekken, om „in overeenstemming met de personeele en financiëele krachten" een „geconcentreerd verdedigingsstelsel" te gaan toe passen. Terugtochten, vrijwillige of gedwongen, blijven immer terugtochten en dus een bewijs van zwakte met de gewone, bekende gevolgen voor beide partijen; wel kunnen zij soms tot een begin van succes leiden, zooals de terugtocht van Wellington op de liniën van Torres Yedras in 1810, maar het land, waardoor zoo'n terugtocht plaats heeft, is waarlijk niet te benijden en het is onverantwoordelijk tot die handeling over te gaan, wanneer men eene gunstige gelegenheid, om actief op te treden, moedwillig ongebruikt heeft gelaten. Napoleon heeft ergens gezegd„Pensez que la fortune est femme, saisissez-la quand elle se présente, car vous n'êtes pas sftr du lendemain." Eene eens verzuimde gelegenheid keert zelden of nooit terug. Maar dan moet men in vredestijd een leger niet als 't ware stelselmatig ontmpedigen door het voortdurend zijne in verge lijking met een eventueelen tegenstander kleine getalsterkte voor te houden, door steeds te prediken, dat eene voet-voor- voet-terugtrektheorie de hoogste strategische wijsheid is. Eene landing, nl. het aan wal zetten van de troepen, zal in den regel gelukken. Zelfs aangenomen, dat eene eerste poging mislukt, omdat de verdediger door eene volmaakte kustbewa king erin geslaagd is, op het landingspunt bijtijds voldoende troepen te verzamelen om de ontscheping zelve te verhinderen, is het toch zoo goed als zeker, dat eene tweede poging meer succes zal hebben. Immers, de transportvloot verdwijnt om een nieuw, voor den verdediger onbekend landingspunt op te zoeken; demonstratiën zullen dezen laatsten nog meer van de wijs brengen, terwijl de verplaatsing van zijn troepen over land meer wrijving ondervinden zal dan met de vijandelijke transportvloot het geval is. Als regel zal dus de verdediger te laat komen om de eigen lijke ontscheping te beletten; echter is de aanvaller, zelfs na eene geslaagde ontscheping, die allicht een paar dagen duurt, de groote moeilijkheden, aan zijne onderneming verbonden, nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 550