529 niet te boven. Hij moet aan de kust eene basis vestigen, waarop zijne troepen bij de krijgsverrichtingen in het binnenland kunnen steunen; hij moet zijn transportwezen organiseeren, enz., enz. Bovendien zal het aantal medegevoerde paarden, dus o. a. de sterkte zijner cavalerie en dat is bij het begin van eiken veldtocht haast van overwegend belang niet heel groot zijn, gezwegen nog van het feit, dat ten gevolge van de zeereis de conditie der paarden ook veel te wenschen zal overlaten x). Hoe gevaarlijk het is, als 't ware op stel en sprong na de ontscheping het binnenland binnen te rukken, heeft ons o. a- de eerste Atjèh-expeditie geleerd. Den 8sten April 1873 begon de ontscheping. Dien dag kwa men het hoofdkwartier, de infanterie, 1 sectie veld- en 2 sec tiën bergartillerie en een gedeelte der officierspaarden aan den wal. Den volgenden dag ontscheepten 1 sectie veldartillerie, een gedeelte der cavalerie en de overige officierspaardenden lOden April het overige gedeelte der cavalerie; voorts werden voortdurend levensmiddelen gelost. Echter waren de ransels den lOden nog aan boord der transportschepen. Eerst op dezen dag kon begonnen worden met het lossen van de geniemateri alen. Dit werk werd tot den 13den voortgezet 2). Toch werd den lOden April het binnenland binnengemarcheerd Dat men het bedenkelijke van dien vroegtijdigen opmarsch inzag, blijkt I). „Ehe ein gelandetes Korps nicht bedeutende Erfoige aufzuweisen hat und sicher- heblich ausbreiten kann, ehe Dicht die Flotte eine Reihe yon Küstenpunkten in ihre „Gewalt gebracht hat, ist seine Be wegungsfreiheit eine sehr geringe. Sur durch unter- „nehmende Kiihnheit und sehr überraschendea Vorgehen könnte es diese Mangel aus- „gleichen, dazu aber fehlt es wieder an Kavallerie. Von dieser Waffe bedürfte ein an fremder „Küste gelandeter Heertheil sehr -viel, um sehneil nach al'en Bichtungen hin anfalaren, „weithin Bahnen zerstören und das Herankommen der von allen Seiton zich sammelnden „Verthcidiger aufhaiten zu können. Pferde sind aber natürlich noch schwerer zu Schiffe „fortzuschatlen und zu landen, als Menschen und Material, daher wird es gerade an „Heiterei fehlen." Von der Goltz. Das Volk in Waffen. 1890, blz. 399. 2) De tien stormladders, die van Batavia waren medegenomen, en debrandhaken kon men niet lossen, omdat zg geborgen waren in het ruim van het ziekenschip, waar spoedig veel gewonden verpleegd moesten worden. In dit schip was ook de bamboe geladen; om deze te lossen, zonder de zieken te veel te hinderen, werden de topeinden afgekapt. Vlij blz. 98. (De Eomeinsclie cijfers hebben betrekking op de aan het slot vermelde geraad- pleegde bronnen).

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 551