533 „not without some uneasy apprehensions with respect to the „consequences that might attend an alarm during the night, „as the troops were of necessity totally unacquainted with „their relative situations, and a fire rashly commenced would „in all probability have heen the cause of much mischief" D- Toch was de ontscheping zelfs door geen bewakingsdetache ment gestoord. De gelande troepenmacht kan niet veel sterker dan 9300 man infanterie, cavalerie, artillerie en genietroepen geweest zijn: te Malaka had men 1200 zieken achtergelaten, terwijl het aantal zieken bij de landing ongeveer 1500 bedroeg 2). Al was nu het geheele expeditiekorps zonder ongelukken ontscheept, zoolang er geen basis aan den wal ingericht was, kon Auchmuty moeilijk aan ernstige ondernemingen denken- Het langdingspunt, gelegen te midden van moerassen e. d. en vanwaar de vlakte niet dan langs het moeilijke strand en langs een paar smalle wegen te bereiken was, kon niet voor basis in aanmerking komen hiervoor was de Engelsche opperbevelheb" ber op Batavia aangewezen. Janssens verzuimde van deze gunstige gelegenheid gebruik te maken. De afstand van de verschanste legerplaats van Mees ter Cornells tot Tjilingtjing bedraagt ongeveer 20 KM.daar hij in den voormiddag van den 4den Augustus bericht van de komst der Engelschen ontving 3), was er tijd genoeg om de troe pen op te stellen tegenover de défilé's ten Noordoosten van Koeroes 4), met het voornemen de Engelschen, bij het debouchee- ren hieruit, op het lijf te vallen. Onderwijl kon de tolbrug over de Antjol door een klein detachement afgesloten worden. De Engelschen zouden, aldus in de moerassen vastgehouden, in een hoogst moeilijken toestand gekomen zijn, die, zoo niet met wederinscheping, dan toch met groote verzwakking door ziekten moest eindigen. Gingen de Indische troepen dan tot den aanval over, dan zou hunne tegenpartij hoogstwaarschijnlijk 1) XVI, blz 21. 2) Verg. XVI. blz. IS ell I, blz. 3P4. 3) XII, blz. 7B, 77 en 78. 4) 3 KM", ten Z. W. van Tjilintjing (zie echets'to art behoorende bij de autographic over den veldtocht van 1811 door G. Xijpels^.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 555