en Alkmaar, met een gedeelte der 1ste halve brigade te Haar lem Uit eene verkenning, in den laten namiddag van den 26sten Augustus door hem persoonlijk verricht, bleek aan Daendels, dat de Engelschen bezig waren alles tot de landing gereed te maken. Eene vloot van 26 linieschepen en 150 andere vaartuigen lag over eene uitgestrektheid van anderhalf uur gaans vrij dicht onder den wal. Den volgenden dag, tusschen 4 u. en 4.30 v. m., begon de landing onder het hevige geschutvuur van een aantal lichte en weinig diepgaande oorlogsvaartuigen, welke daartoe zeer dicht onder den wal voor anker gekomen waren. Het eerste, aan wal gezette echelon had een sterkte van 2000—2600 man. Het landde tegenover de Kleine Keeten. Hier bevonden zich het Iste en het Ilde bataljon Bataafsche jagers, te zamen 1400 man. Ondersteund door het links, d. i. Zuidwaarts van hen, geplaatste Ilde bataljon der 5de halve brigade, hadden zij de Engelschen zoo lang mogelijk op te houden, zonder zich in een beslissenden strijd met overmachtige troepen in te laten. Doch, eerder dan Daendels lief was, werden zij tot wijken gebracht. De Generaal Van Guericke, die niet in de beste verstandhou ding met Daendels leefde 2), stond met de 7de halve brigade waarvan een half bataljon de kustbatterijen van Helder bezet hield 2 eskadrons van het 1ste Regt. cavalerie en 4 stukken ten Zuiden van Huisduinen, rechts aangeleund aan het strand. 1) In den avond van den 25sten Aug. d bereikt hebben 1. inkerhrigade (Gen. Maj. v. Zuijlen). lsto halve brigade (3 bat.) Haarlem en Alkmaar. 3de (1 bat.) kamp, Groet, Schoorl, Petten. 4de (1 bat.) Koedijk en "Warmenbuij zen. 6de (1 bat.) Bergen. Iste bataljon jagers. Callantsoog en langs de Schager-, St. Maartens- en Burgerbruggen. Regt. Bataafsche dragonders: Broek, Zuid- n Noord Scharwoude en Oud-Karspel. 2) IY. blz. 118. esten de korpsen de volgende standplaatsen Rechterbrigade (Gen. Maj. v. Guericke). 7de halve 'brigade (3 bat.) Helder en Huisduinen. 5de (3 bat.) Wieringer- •waard. Ilde bataljon jagers. Groote en Kleine Keeten en Zjjpe. 2 esk. van het 1ste Regt. cav. Huisduinen. 2 late Schagen. 2 2de Schagerbrug- 2 comp. rijdende art. Schagerbrug. X, blz. 56 en 57; XIII, blz. 361.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 559