543 „den vorst) dan lijdt het bij mij geen twijfel of de vorst was „reeds in handen. „De toestand heeft zich reeds volkomen gemarkeerd als in „geen enkel opzicht een volksoorlog te zijn; het is duidelijk, „dat van de bevolking zelve niets te vreezen is. Men heeft „alleen te doen met enkele grooten, met hunne volgelingen, die „zich nog verschuilen konden en opgespeurd moeten worden, „doch die klaarblijkelijk bij de bevolking geen sympathie vinden. „Wat in streken als Atjeh het geheel zelfstandig optreden „van een eskadron onmogelijk maakt is de omstandigheid, dat „men daar in ieder inlander feitelijk een tegenstander heeft te „zien. Een landbouwer patjolt, neemt even zijn geweer op, „maakt een gewonde, zonder dat men weet, waar het schot „vandaan komt, werpt zijn geweer weg en patjolt door. Zoo „loopt men voortdurend het risico na een paar gewonden te „hebben gekregen vast te zitten en het doel niet te kunnen „vervolgen. Bovendien is het terrein in het bergland van Atjeh „van dien aard, dat men er met paarden niet door komt. Maar „noch het een, noch het ander is hier in Boni het geval. „Krijgt men hier eenige gewonden of gesneuvelden, dan weet „men ook het doel nabij te zijn, en bestaan er geene bezwaren „gewonden onder eene kleine dekking achter te laten, en het ter- „rein is van dien aard, dat men overal, ten minste tot op korten „afstand, de schuilplaatsen van den vorst te paard kan naderen. „Vermoedelijk kan men de plaatsen, waar de vorst zich schuil „noudt, zelfs altijd geheel te paard bereiken, want de vorst zelf „verplaatst zich te paard en zijne vrouwen worden hem in „draagstoelen nagedragen. Zoo was Gottang, dat de maréchaus sees van uit het Z. O. gedeeltelijk gedurende den nacht, gedeel telijk gedurende den morgen langs steile en moeilijke berghel lingen bekropen, van uit het N. langs een paardenpad te be reiken. Om 9 uur was 's morgens een peloton cavalerie op „pm. H/2 paal van Gottang opgesteld om de pintoe Lamoeroe „af te sluiten. „Ik stel mij het optreden van een dergelijk zelfstandig eska- „dion als volgt voor: Madat eenigszins betrouwbare berichten zijn „ingekomen omtrent de plaats waar de vorst zich bevindt, ont vangt het eskadron de opdracht den vorst te achtervolgen I. M. I'. 1908.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 565