Het Brigade-Commando» Een vergelijkende schets. Wat de divisie is voor het Ned. Leger vormt de brigade voor het Ned. Indische: de eerste onderverdeeiing. Het spreekt vanzelf, dat we hierbij het oog hebben op de veld troepen en de garnizoen stroepen geheel buiten beschouwing laten. Mocht dus verwacht worden, dat al loopen de eischen in enkele opzichten uiteen, de beginselen van eene gezonde com mando-verdeeling voor beide Legers zouden gelden, de uitkomst heeft ons daarin teleurgesteld. Yoor de zooveelste maal is weer eens bewezen, hoe moeilijk het eenvoudige is, wanneer we de Instructie voor de brigade-commandanten leggen naast die voor de divisie-commandanten. Omdat we voor de logische beginselen in de laatste neergelegd meer voelen, dan voor den eenigszins verwarden gedachtengang van de eerste en bovendien gene in onze oogen een meer afge werkt geheel vormt, hebben we voor de vergelijking als uit gangspunt de Nederlandsche Instructie genomen en de op de zelfde stof betrekking hebbende, maar hier en daar verspreide Indische voorschriften daar naast gesteld. Instructie voor de divisie-com- Instructie voor de Afdeelings- mandanten in tijd van vrede. tevens Brigadecommandanten op Java enz. Kon. Besluit 7 Nov. 1907 No. 21. A. O. 1907 No. 40 ad II en III dd. 26 Juni 1907. Artikel 1. Artikel 2 (Instr. Brig. Cn.) De divisie-commandant staat recht- (1) Zij zijn rechtstreeks aan het Le- streeks onder de bevelen van den com- gerbestuur verantwoordelijk voor alle mandant van het Veldleger en is je- niet zuiver technische aangelegenheden gens dienopperofficier verantwoordelijk der onder hunne bevelen staande on- voor den toestand der onder zijne be- derdeelen van het Leger en voor de velen gestelde troepenafdeelingen. geoefendheid der brigade in haar verband.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 576