561 - Hoewel eene aandachtige vergelijking reeds boekdeelen spreekt, is het niet van belang ontbloot op enkele hoofdpunten nader de aandacht te vestigen. Bij de eerste lezing treft ons reeds, hoe flink en royaal de commandant van het Yeld-leger zijn macht delegeert over de (2) Indien tijdelijke afwezigheid van hunne standplaats of ziekte hun de per soonlijke vervulling van het militair commando in zijn vollen omvang [zie artikel 10 (3)] belet, zal hiervan, zoo mogelijk telegrapliiseh, aan het Depar tement van Oorlog worden bericht. Bij ziekte of afwezigheid van den divisiecommandant, wordt in afwach ting dat in zijn dienst zal zijn voorzien, de diensteorrespondentie „op last" ge voerd door den chef van den staf der divisie. Mij bekend, De Minister van Oorlog, (wg.) van Rappard. Artikel 10. (Instr. Brig. Cn.) (1) Bij ontstentenis van den Afdee- lings- tevens brigadecommandant en den Gewestelijken militairen comman dant wordt de waarneming van het militair commando opgedragen aan den hoogst en oudst in rang aanwezigen troepenofficier in het eommandement, die zich daartoe, indien hij niet in garnizoen is op de standplaats van be doelden commandant, in commissie daarheen begeeft. (2) Bij tijdelijke afwezigheid van den Afdeelings- tevens brigadecommandant en den Gewestelijken militairen com mandant wordt de Chef van den Staf of als zoodanig dienstdoende adjudant in het eommandement, belast met het gewoon beheer van zaken. Zijn deze niet beschikbaar, dan wordt dat beheer opgedragen aan den hoogst en oudst in rang aanwezigen troepen officier ter standplaats. (3) Onverminderd het bepaalde in (2), blijft bij tijdelijke afwezigheid van den Afdeelings- tevens brigade-commandant en den Gewestelijken militairen com mandant de behandeling van aangele genheden van belangrijken of teederen aard uitsluitend tot diens taak belmoren. De Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië. (w. g.) VAN DER WlJCK.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 583