Beproeving Madsen-Biarnov Geweer* Door den vertegenwoordiger van het Danks-Rekyl-riffel-Syn- dikat in Oost-Azië, den Premier lojtnant W. M. Baron Haxthausen werd op den 21en t/m. 23en April 1908 een machinegeweer vol gens het stelsel Madsen-Bjarnov 3) voorgebracht. Het kaliber van dit geweer is 8 mM., geweren van een kaliber van 6,5 mil. zijn echter reeds door de firma geleverd. Al naar verlangd wordt levert de firma geweren geschikt voor hulzen met rand of groef. De agent bovengenoemd vestigde vóór den aanvang der proe ven de aandacht op het feit, dat het medegebrachte geweer reeds zeer veel geleden had, ten eerste door het groot aantal schoten, dat er reeds mede was gedaan en ten tweede door de slechte behandeling tijdens het geweer in handen was van de Chineesche proefnemers, terwijl het overigens duidelijk is, dat het mechanisme van een geweer, waarmede herhaaldelijk proe ven werden genomen, waaronder uit den aard der zaak ge- weldproeven, aan groote slijtage blootstaat. Zooals uit het ondervolgende nader zal blijken, was alleen aanmerking te maken op de trefkans, die door de loopuitslij ting veel geringer was geworden dan van een normaal Madsen- geweer. In Denemarken wordt een loop afgekeurd zoodra er 30 40.000 patronen uit zijn verschoten. Het beproefde geweer is van de nieuwste constructie, bestaat uit 118 deelen, waarvan 16 veeren, 21 pinnen en 18 schroeven. Inrichting en Werking. 1) Wegens moeilijkheden tij de vervaardiging ondervonden, kunnen deze platen eerst bij de volgende aflevering worden gevoegd. (Uitg.). 2) Madsen was Mini?ter van Oorlog in Denemarken. Bjarnov is de Directeur van de gewecrfabriek, die het eerste ontwerp wijzigde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 592