571 Het geheel maakt den indruk van soliditeit, het uit elkaar nemen is evenals het in elkaar zetten zeer eenvoudig en spoedig aan te leeren. De vereischte tijd voor het zoover uit elkander nemen, dat de schutter de hoofddeelen kan nazien en schoonmaken, is 15 seconden, het in elkaar zetten duurt dan 18 seconden. Het geheel uit elkaar nemen duurt 4 minuten en dan weer samenstellen 5 minuten. Het is in den regel voldoende, dat het geweer bij het schoon maken gedeeltelijk uit elkaar wordt genomen. Door eenvoudige handbewegingen wordt het geweer alsdan, zonder bijzondere instrumenten, in 3 deelen verdeeld (Zie plaat 2-3). Bij het geheel uit elkaar nemen vereischt het losmaken en weder plaatsen van den terughaal veer een eenvoudig instrument en eenige handigheid. Verschillende deelen zijn op de niet-wrijvende oppervlakten ruw gelaten en daarna gebruineerd. Oorspronkelijk maakte de fabriek alles glad gebruineerd. De tegenwoordig gevolgde werk wijze voldoet volgens den agent beter en geeft aanleiding tot minder roestvorming. Het onderzoek naar het snel verwisselen van reservedeelen kon niet plaats hebben, omdat de agent geen reservestukken bij zich had. Dit was volgens zijn verklaring onnoodig, omdat bij het vuren nimmer onderdeelen defect raakten. De schutter voert bij het Deensche leger dan ook geen reser vedeelen mede. Per regiment cavalerie heeft men aldaar één geweermaker. Met het Madsengeweer kan men willekeurig enkel of automa tisch vuur afgeven, hetgeen een voordeel is boven de meeste ande re stelsels. Bij de Maxim-, Schwarzlose-en Hotchkissmitrailleurs heeft men geen dergelijke inrichting, maar lukt het toch wel na eenige oefening een enkel schot te doen afgaan. Bij de Skoda is vuren schot voor schot mogelijk door het telkens tegenhouden van den slinger. De vuursnelheid van het automatisch vuur kan niet willekeurig worden geregeld. Gedurende alle vuren was de werking van het mechanisme Een regiment heeft 3 e.-cadrons, per escadro.n zijn 3 geweren ingedeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 593