574 Bijzonderheden bij het vuren. Duor een bijzondere inrichting van den patroonhouder wordt de laatste natroon van een houder eerst dan in de kamei ge bracht als de ledige houder is afgenomen. Wordt een volle houder dus geplaatst nadat reeds een houdei automatisch is verschoten, dan behoeft de zwengel niet opnieuw achterover gehaald te worden om te laden. Dit is een aanmerkelijke tijdsbesparing bij het afgeven van snelvuur, daartegenover staat het nadeel, dat een geweer waaruit automatisch is geschoten, na afloop steeds geladen is. Bij het eindigen van het vuur moet de schuttel er dus om denken om öf na het afnemen van den ledigen houder nog eens af te trekken, öf na het afnemen van den houder de patroon uit de kamer te verwijderen door het achterover slaan van den zwengel. Aangezien geen waterkoeling wordt toegepast woidt de loop zeer spoedig warm. Na het afgeven van 2 seriën van elk 192 schoten, met een kleine pauze tusschen de seriën voor het vullen van de houdei s, kon het geweer alleen bij en beneden den greep worden aan gevat. Behandeling was echter toch nog mogelijk, door de vork op te slaan en het geweer daarop in de hand te doen steunen. Volgens den agent is het wel gewenscht na 1000 schoten den loop te laten bekoelen, maar dat het overigens geen bezwaar was 1500 schoten achter elkaar af te geven. De trefkans was dan nog voldoende. In Denemarken stoort men zich weinig aan het warm zijn. Na het vuur wordt het geweer eenvoudig in het foudraal, dat geheel van leder is, geplaatst en verkrijgt men daardoor slechts eenige verschroeiing van den binnenkant van het foudraal. De schutter heeft daar bovendien een soort oliespuit met water gevuld bij zich, om den loop zoo noodig iets te Kunnen afkoelen. De afkoeling tot handwarm duurde na bovengenoemd snelvuur 4- 20 minuten. Hierbij werden geen kunstmiddelen toegepast. Een nadeel is, dat ook het vizier zeer warm wordt en met de onbeschermde hand niet kan worden versteld. Volgens den

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 596