verkregen op 10 a 11 kan worden teruggebracht dan springt duidelijk in 'toog het voordeel verbonden aan denjuist-snellen aanslag. Op den grooteren afstand treden de voordeelen meer op den voorgrond. Op de kleine afstanden beneden 600 M. zouden de voordeelen van het langzaam vuur meer tot hun recht komen wanneer er werkelijk goed en langzaam gericht werd. Het is de groote vraag of daarvan, onder een rafale van 23 patr. per man en per min. afgegeven, waarvan de kogels ons om de ooren fluiten wel sprake kan zijn. Van groot belang is voorts de tijd, waarin de verliezen worden toegebracht. In hoe korter tijd verliezen worden geleden, hoe grooter en intenser de moreel-verlammende invloed daarvan zal zijn. Het verschil in uitkomsten van het vuur op 800 M., waarbij met 445 patr. rustig richtende en langzaam doordrukkende geen enkele treffer werd verkregen en met toepassing der juist-snelle aanslagen gedurende 1 min. aanéén gekoppeld tot 1 min. juist en snelvuur daarentegen reeds na 4 sec. verliezen intraden en 10 treffers behaald werden, is merkwaardig. Zonder aan deze op 11 Oct. 1906 op het strand te Scheveningen gehouden, en door ons medegemaakte oefening overdreven waarde te hechten, immers er waren geen moreel schokkende invloeden, ligt in deze oefeningsuitkomsten gepaard met andere resultaten, die wij om niet te uitgebreid te worden niet zullen opnoemen, eene vingerwijzing in welke richting wij ons oefenen moeten, en bevatten zij eene krachtige aanmoediging ten gunste van den juist-snellen aanslag. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 59