581 De recruut vuurt nu bijv. een paar oefeningen van 36 en mist alles. Of de schoten rechts, links, hoog of laag vallen, niemand weet dit, ze zijn mis en daarmede uit, of neen, daar mede is het niet uit. „Nu ik", zegt de onderwijzer, en hij beproeft het geweer, niet met een oefening als in §36, maar op zijn gemak op dezelfde schijf. Hij raakt ook niets. Beeldschieten volgt. En waarachtig het geweer is abnormaal gewordenOnderzoek van het geweer. Bajonet, korrel en banden worden nagezien, nog eens in den loop gekeken, neen niets te vinden en het resultaat is „bok- schutters op nieuw inschieten". „Wat een geweer", zegt de recruut. De onderwijzer weer: „er moet iets mede gebeurd zijn". „Neen luitenant of sergeant". „Jawel, dat moet, enfin, neem maar een ander geweer en schiet nog eens die oefeningen". Intusschen is de man niet wijzer geworden en de oefening is niet alleen opgehouden maar heeft nadeel toegebracht aan het vertrouwen op het geweer. Het kan echter ook zijn, en dit komt vaker voor, dat de onderwijzer wel raak schiet. Triomfantelijk klinkt het dan: „ja man, zie je wel, het ligt aan jou. Je geweer is goed, maar jij hebt fouten gemaakt". Welke, kan evenwel de onderwijzer niet opgeven, als de man niet duidelijk gericht heeft of met zijn geweer heeft gehengeld. Waardoor komt dat? Omdat oorlogsdoelen zijn gebruikt? Neen, want de doelen van 36 zijn geen oorlogsdoelen. Wanneer heeft de man in het gevecht één kop, één borst, één romp of 2rompen als doel? Bijna nooit, noch tegen Europee- schen nog tegen Inlandschen vijand. Daarom vermeen ik, dat zulke doelen niet moeten worden gebruikt, omdat men hem dient te plaatsen „voor de verschil lende gevallen, die in het gevecht kunnen voorkomen" (blad zijde 45 voordracht kap. Lamberts) en „op zichzelf staande gevechtsdoelen" 32 S. Y.) zijn uitzondering in het gevecht. Het komt mij voor, dat ons S. Y. van den recruut concours- schutters wil maken, niet op de cirkelschijf, maar op zichzelf staande gevechtsdoelen, die gelukkig, bij de indiviaueele oefe ningen niet meer voorkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 603