586 noodzakelijk achten, om de verstrekking te velde gemakkelijker te doen zijn. Een Europeaan, want ook aan hen kan getoek en rijst poenar worden verstrekt is aan de Inlandsche noodrations niet gewend en kiest men nu eene spijs uit, die zoowel voor Inlanders als Europeanen kan dienen en aan beiden bekend isi dan zullen uitdrukkingen als „Gele zeep" voor rijstpoenar niet meer worden gehoord. Mijn keuze is daarom gevallen op eene rijst- en op een bruine boonen conserve. Aan Europeanen zoowel als aan Inlanders zou ik wenschen te verstrekken: voor ontbijt en morgenmaal telkens een blikje rijstconserve, bestaande uit: 200 gr. rijst 150 gr. gebraden gehakt 10 gr. sambal goreng, voedingswaarde van elk blik: 67 gr. eiwit, 15 gr. vet en 152 gr. K.H.; voor avondmaal een blikje bruine boonen, bereid uit: 200 gr. bruine boonen 150 gr. rauw vleesch, voedingswaarde 80 gr. eiwit, 7 gr. vet, en 100 gr. Iv.H. In totaal zal dan worden verstrekt: 214 gr. eiwit, 37 gr. veten 404 gr. K.H. 2878 calorieën. Dat zou zijn eene voldoende voeding en tevens een krachtig ontbijt. Naar mijne meening zou de troep op deze voeding, waaraan ieder is gewend want ook de Inlander nuttigt met graagte de katjang merah geruimen tijd kunnen teren, zonder dat de gevechtswaarde achteruit gaat. Daar komt nog bij, dat het gewicht van deze conserven niet noe" menswaard grooter zal zijn dan dat van de bestaande noodrations. Nieuw in te voeren „Noodrations" mogen wanneer ze uit eene enkelvoudige voeding bestaan, zeer gemakkelijk zijn in de verstrekking, doch vrijheid van beweging is uitgesloten voor de troepencommandanten, omdat men de enkelvoudige voeding niet anders kan gebruiken, dan in geval van nood. Het is mogelijk, dat zij meer voedingswaarde bezitten dan de door mij voorgestelde conserven, doch eene kunstmatig hoog opgevoerde voedingswaarde zal n. rn. m. schade doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 608