Bijlage IV. Gymnastische oefeningen met het geweer. De klasse op 2 gelederen, geopend op 2 a 3 passen; geweerriein gestrekt om er geen last van te hebben. Oef ening en. lo. In beide Handengeweer. Zet af geioeer. De beweging wordt 6 deelig onderwezen, n.l. 3 bewegingen voor in beide handen nemen en 3 bewegingen voor afzetten; en er worde nadruk op gelegd, dat de eerste 2 bewegingen zuiver zijn als bij het presenteeren van het geweer, terwijl de laatste 2 bewegingen weer zijn als bij het afzetten van het geweer uit gepresenteerd. In tegenstelling met het tot nu toe onder- wezene, blijven na de 3e beweging de armen niet gebogen maar zijn zij gestrekt naar beneden en rust het geweer tegen de dijen. Door deze houding als uitgangshouding te nemen vervalt het telkens afzetten en in beide handen nemen, zoodat ook in deze houding op de plaats gerust kan worden. Na eenige malen herhalen der oefening, kan men haar laten uitvoeren op tel én tusschentelen b.v. 16 maal laten verrichten om daarin eenige vaardigheid te verkrijgen. 2o, Armen buigen Een. Stand Twee. De armen worden gebogen tot de vuisten naast de schouders komen; de ellebogen zooveel mogelijk naar achteren. De overige lichaamsdeelen blijven onvoorwaardelijk stil. Nadat het geweer weggezet is krijgt men 3o. Linker (rechter) been zijwaarts plaatsen Een. Stand Twee. De onderwijzer merkt op, dat als voorbereiding voor een staande schiethouding het lichaam op beide beenen gelijkmatig moet rusten en de afstand der voeten 2 voetlengten bedraagt, met de punten evenver naar buiten. Zonder bezwaar kan deze oefening zoowel links als rechts

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 60