589 In de gewone beteekenis van het woord „bond" kan er geen sprake van zijn, dat iets dergelijks door Indische officieren zou kunnen opgericht worden, aangezien dat door de Regeering niet zou geduld worden en terecht! De officieren toch bekleeden eene buitengewone positie, om dat zij de ziel zijn van een machtmiddel, dat der regeering te allen tijde en onder alle omstandigheden ter algeheele beschik king moet staan. Eene gezonde krijgstucht moet als een roode draad door die groote organisatie als het leger is, loopen Verschil van godsdienstige overtuiging, van politiek inzicht, mag geen invloed hebben op de gezonde functionneering der organen, anders verkrijgt men een patiënt als het Fransche of Russische Leger. Het Indische Leger heefo door alle tijden heen getoond zijne roeping te begrijpen, en hiervan, de krijgsgeschiedenis leert het ons, overtuigende bewijzen gegeven; nog dagelijks berichtende nieuwsbladen ons, hoe onze fuseliers, 't zij blank, 't zij bruin, voorgegaan door officieren, bezield met volle toewijding voor hunne moeielijke taak, op de meest schitterende wijze de roem van het leger hooghouden. De regeering kan ten volle vertrouwen op het legerGoed Is de positie van de officieren buitengewoon, de heer K. zegt zulks terecht, evenzeer is zulks het geval, omdat èn de Gou verneur-Generaal èn de Minister van Koloniën, niet alleen zelden of nooit tot het leger behoorden, maar meestal burgers zijn of waren. De mannen in wier handen de belangen van het geheele leger ten slotte berusten, afgezien van het budgetrecht der Staten- Generaal, zijn in den regel burger-personen. Is het wonder, dat die belangen wel eens in den knel ge raakten, ja, zelfs wel eens met voeten getreden werden? De antecedenten der regeering in dit opzicht zijn leerrijk. Zelfs met den besten wil ter wereld kan een Minister van Koloniën niet geheel op de hoogte zijn van de nooden en wen- 1) Het beeld is niet reclit duidelijk. Bedoeld'zal zjjn dat een gezonde krijgstucht do ziel moet zijn van eene organisatie als het leger is. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 611