594 Het eenigste hoewel het moeilijkste wat de man te doen heeft, is: het afgeven van gerichte schoten. Bij de oefeningen van 35 schiet de reeruut op de strook- schijf. Wat is hier nu het doel? Bestaat hieromtrent twijfel? Toch niet de geheele strook met figuren, wel? Wanneer bij de oefeningen van 16, de onderwijzer het geweer gericht heeft op den middenonderkant van b.v. de middenfiguur, daarna den man de juiste richting laat waarnemen, vervolgens het geweer uit de richting brengt en den man op zijn beurt laat richten Op de middenfiguur, dan zal niemand er over denken, die richting juist te noemen, wanneer de reeruut het geweer gericht heeft op de rechter- of wel op de linkerfiguur. Zoo is het ook met het schieten. Waar in de rubriek „opmerkingen" van 35 staat: „dat bij de eerste 7 oefeningen de treffers in de figuur tellen", daar wil dit zeggen, dat de onderwijzer een doel noemt—in den regel de middenfiguur—en dat dan ook alleen de kogelgaten in clie figuur waargenomen, als treffers in rekening worden gebracht. Hetzelfde geldt natuurlijk voor het geval de onderwijzer een der uiterste figuren als doel heeft aangewezen, waartegen ab soluut geen bezwaar bestaat. Wat dus het aangehaalde voorbeeld betreft, moeten de uit komsten van schutter No. 2, die 3 treffers in de linker- en 2 treffers in de rechterfiguur verkreeg, terwijl de middenfiguur het aangewezen doel is, niet hooger worden aangeslagen, dan die van schutter No. 1, die zijne 5 schoten rondom den kop der middenfiguur bracht. Beiden toch hebben gepoedeld. Geeft men toe, dat dit de juiste opvatting is, door het voor schrift gewild, dan is er ook geen sprake van het verwekken van een slechten indruk bij schutter No. 1. Dat er toch groot verschil in de verkregen uitkomsten van beide schutters bestaat, dat geef ik den Heer Blok vólkernen toe. Hij kan het verantwoorden, wanneer hij schutter No. 1 niet terugsteltschutter No. 2 daarentegen zou ik dadelijk weer achter het touw 29) plaatsen. Schutters met de capaciteiten van No. 2, hadden per se nog niet aan de oefeningen met scherp mogen deelnemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 616