595 De schijfbeelden liggen voor me, zegt de Heer Blok, die uit wijzen, dat schutters met kleiner breedtespreiding minder tellende treffers hebben, dan schutters met grooter breedtespreiding, terwijl alle treffers in de strook vallen. Zooals de zaak door den Heer Blok wordt opgevat, die treffers in de drie figuren doet tellen, zou ik zoo zeggen: „das stimrnt auffallend Bestaat er echter wel reden voor deze opvatting Heeft de redactie van de opmerking van 35 er schuld aan? Ik meen van niet, want er staat, dat de treffers gelden in de figuur. Men zou met den Heer Blok mee kunnen gaan, indien er had gestaan „in de figuren." Bij het vuren op een bepaald doel, moet de man zijne tref fers brengen in dat doel. Dit is een eisch, die men hem bij de individueele opleiding moet stellen. En daarvoor moet hij zijne fouten leeren beperken niet alleen in de hoogte, maar evenzeer in de breedte. Laten wij vooral niet tornen aan de juistheid van het schot! Ik meen, dat in de grondbeginselen der schietopleiding (zie „Inleiding" S. Y.) daarop voldoende de aandacht is gevestigd en dat daaraan ook de hand is gehouden bij het uitwerken van het voorschrift zelf. Welke bedoeling hebben de oefeningen van 29, waar (zie blz. 29, le alinea) op het touw mikpunten worden aangebracht, anders dan om den man de fouten in de breedte te leeren be perken Zou men nu, waar deze oefeningen aan het schieten voorafgaan, hij dat schieten den man vrijheid geven, om zijne schoten te verspreiden over een breedte van 2 M., de breedte van de strookschijf En dan, het eischen van treffers in het op zich zelf staande doel houdt niet verband met het feit, of de man in het gevecht al dan niet voor het geval zal komen, zoo'n doel zelfstandig onder vuur te nemen. Heelemaal niet! Het is bij de individueele opleiding het a.b.c. van het schieten. Het is het middel tot het doel n.l. het vormen van betrouw bare schutters. „Het komt mij voor, zegt de Heer Blok, dat ons S. V. van

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 617