596 den recruut concoursschutters wil maken, niet op de cirkel schijf, maar op alleenstaande gevechtsdoelen." Juist! dat wil ons Voorschrift, echter niet alleen van de re- cruten maar ook van de manschappen der veld- en garnizoens troepen. En wanneer dan de concoursschutters van het oefen terrein zullen zijn: middelmatige schutters op het gevechts- veld, dan zal het succes van ons vuur ongekend zijn. Tot zoover de oefeningen No. 1 t/m 7 van 35. Anders is het gesteld met de 8e en de 9e oefening van 35. Daar wordt van den recruut geëischt, dat hij 8 schoten in 35 seconden tijd afgeeft. Aangezien van dezen tijd nog een deel afgaat voor het in brengen van een nieuwen houder, mag men de 8e en de 9e oefening in vergelijking tot de eerste 7 oefeningen, eene oefe ning met verhoogde vuursnelheid noemen. Voor dit snellere vuur heeft het voorschrift niet even hooge eischen willen stellen aan de juistheid van het schot, voor zoo veel de breedte betreft, en bepaalde daarom, dat de treffers in de geheele strook zullen gelden. En zulks omdat deze oefeningen als voorbereiding dienen voor een vuur, dat in de werkelijkheid zal voorkomen bij het afslaan van infanterie- of cavalerieaanvallen,, waarbij de doelen zoo'n groote frontbreedte innemen, dat het er minder op aan komt, of in die richting ook fouten worden gemaakt. Niettemin is bij deze oefeningen de toegestane spreiding in de breedt beperkt tot de breedteafmeting van de schijf en bij de oefeningen 12 en 13 van 36, welke de recruut in een later tijdperk der opleiding doorloopt, zelfs tot de breedte van 2 rompen, d. i. zegge 1 M. Hoezeer het voorschrift hierbij hecht aan eene beperking der fouten in de hoogte, blijkt wel daaruit, dat het den man doe len voorzet van 0.50 M. en 0.80 M. hoogte, terwijl toch in werkelijkheid, wanneer er van een sneller af te geven vuur sprake is, doelen van 1.60 M. en hooger vertoond zullen worden. Intusschen kan ik mij begrijpen, hoe de Heer Blok er toe gekomen is voor te stellen, om bij de oefeningen op de strookschijf alle treffers in de geheele strook te doen tellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 618