43 worden gedaan. Om tot de staande schiethouding te komen, wordt het beenplaatsen rechts voorgedaan onder het maken van half-rechts om, waarbij op den linkerhiel wordt gedraaid, waardoor wij komen tot de 4o. Rechter been zijwaarts plaatsen tot schiethouding Een. Stand Twee. Bij deze oefening wordt weer op eene overeenkomstige wijze op commando, tel en tusschentel herhaald. Bij 3 en 4 kunnen handen op de heupen of armen gebogen zijn. 5o. Uitgangshouding: geweer in beide handen. Armen buigen Een. Rechterbeen zijwaarts plaatsen tot schiethouding Twee. Rechterbeen aansluiten Drie. Stand Vier. Bij deze oefening worden, zooals blijkt, arm- en beenbewegingen samengevoegd (volgen op elkaar). Men kan ze ook samenstellen (gelijktijdig laten verrichten). Op commando: Armen buigen en rechterbeen zijwaarts plaatsen tot schiethou ding Een. Stand Twee. Bij deze oefening moet de onderwijzer het groote nut bespreken der ademhaling tijdens de gymnastiek. Bij bewegingen, die de borstkas verruimen moet diep worden ingeademd. Nooit mag bij inspanning der krachten de adem te lang worden ingehouden, daar dit eene nadeelige werking op het hart uitoefent. 6o. Uitgangshouding: geweer in beide handen. Armen voorwaarts heffen Een. Stand Twee. Hierbij worde er op gewezen, dat het omhoog brengen van het geweer, alleen moet geschieden door de armen, dus zonder een kleine rompbuiging achterwaarts of een afstooten van de dijen. Evenzoo moet het omlaag brengen niet het gevolg zijn van de zwaartekracht (en laten vallen dus) maar wel degelijk eene krachtige armbeweging. 7o. Armen voorwaarts heffen Een. Rechterbeen zijwaarts plaatsen tot schiethouding Twee. Rechterbeen aansluiten 'Drie. Stand Vier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 61