600 Het herhaaldelijk „herhalen der aanwijzing" hoeft niet meer voor te komen. Wat het zich wijzigen van den opslaghoek bij hetzelfde geweer betreft, werd mij aan de Hembrug het volgende geleerd. In facto wijzigt de opslaghoek zich niet; in de meeste geval len is het kromtrekken van het ladehout oorzaak, dat men abnormale ligging van de trefpunten waarneemt. Om dit te demonstreeren werden met van den troep ter reparatie ontvangen geweren, op 50 M. beelden geschoten. Ver toonde zoo'n beeld vrij groote afwijking der trefpunten, zoo werd- niet dadelijk tot korrelwijziging overgegaan. Het geweer ging met het trefferbeeld naar een wapencontroleur begrijpelijker wijze een zeer ervaren werkman die het geweer uit elkaar nam en al gauw kon constateeren of er sprake was van een krom trekken van het ladehout. Was dit het geval, dan werd aan den binnenkant van de lade b. v. wat hout weggenomen, het geweer in elkaar gezet en opnieuw beeld geschoten. En met succes Toen mij deze na jarenlange praktijk opgedane ondervinding werd verkondigd, was ik begrijpelijkerwijze eenigszins wan trouwend, aangezien ik mij moeilijk kon losmaken van het in 6 „Aanhangsel" vermelde. Daarom was ik tegenwoordig bij ontvangst van geweer en schijf beeld, keek toe op de verrichtingen van den controleur en woonde ook weer het beeldschieten met het herstelde geweer bij. Men zou kunnen opmerken, dat geen ladehout gebruikt had mogen worden, dat niet uitgewerkt had, of, zooals de „terme technique" naar ik meen luidt, „winddroog" was. Echter, de nood brak wetten. Want toen onze wapens M. 95 werden ingevoerd, waren de meeste Europeesche rijken ons reeds voor gegaan met de invoering der kleinkaliber wapens. De vraag naar ladehout was in die jaren dus schrikbarend groot, met het gevolg, dat de notenbosschen werden geplunderd en men, om aan die vraag te voldoen, laden leverde, die niet uitgewerkt hadden. Ik herinner hierbij aan het feit, dat het bestaan van een trillingshoek bij de tegenwoordige kleinkaliber wapenen iets

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 622