- 602 <xver de methode: le „vijf achter elkaar afgegeven schoten, waarbij tusschentijdsche aanwijzing is buitengesloten, dus wij ziging van mikpunt evenzeer, daar zij nergens uit kan blijken" en 2e „schot voor schot, met aanwijzing der treffers en (c. q.) mikpunts wijziging." Daarover van gedachte te wisselen, zou momenteel weinig nut afwerpen. Het S. Y. heeft zich nu eenmaal uitgesproken voor de eerste methode. Mag ik kortheidshalve verwijzen naar het verslag van mijne lezing in de Ind. Krijgsk. Vereeniging, waar ik deze kwestie heb aangeroerd. Dat een recruut op e en gegeven oogenblik alles mist, omdat hij in het bezit is van een geweer met verbogen loop, is na tuurlijk ellendig." Wanneer echter de onderwijzer met datzelfde geweer ook alles heeft gemist, met het gevolg, dat het geweer in handen van bokschutters komt en verder bij den geweermaker, wel, dan komt de zaak weer in orde. Aan den instructeur om in dergelijk geval den man, die zooveel pech heeft gehad, diens vertrouwen in eigen schiet vaardigheid terug te geven, door hem te zeggen„het slecht resultaat was toenmaals te wijten aanhier heb je 5 patronen, je kunt de oefening herhalen. De doelen van 36 zijn geen oorlogsdoelen Neen maar! dat is kras! „Wanneer heeft de man in het gevecht één kop, één borst^ „één romp of 2 rompen als doel Bijna nooit, noch tegen Eu- „ropeeschen, noch tegen Inlandschen vijand" zegt de Heer Blok. Over dit laatste wil ik niet strijden. Van meer belang is de vraag of men zich soms den enkelen man in het gevecht moet voorstellen tegenover een af deeling d. i. een linie van koppen, borsten enz.? Of is in het gevecht de normale toestand, dat twee tirailleurlinies een vuurgevecht aangaan? Hoe komt de Heer Blok er toe, om aan den zin „Het komtf mij voor dat ons S. Y. van den recruut concoursschutters wil maken niet op de cirkelschijf, maar op zichzelf staande gevechts-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 624