604 Bij herhaling van eenmaal geschoten oefeningen, wordt ver zwaring aangebracht. Hoe Door den man te plaatsen voor de verschillende in het gevecht voorkomende gevallen. Lees hiervoor 54 2e alinea, in verband met 43. Dat de Heer Blok schijven wil hebben als door den toenrna- ligen kapitein van den generalen staf J. C. van den Belt weiden voorgesteld, schijven eenigszins overeenkomende met onze strook- schijven, kan ik mij best begrijpen. Dit houdt volkomen verband met de methode: schot voor schot met mikpuntswijziging. Edoch, het Voorschrift heeft zich op een ander standpunt gesteld. In den breede heb ik hierover gesproken in mijn meer aangehaalde lezing, kortheidshalve verwijs ik daar naar. En al kan de onderwijzer niet nagaan, xoelke fouten de man heeft gemaakt, het is naar mijn bescheiden meening al een heel voornaam ding, dat geconstateerd wordt dat er fouten zijn gemaakt. Fouten zoo groot dat als de man bij twee achter eenvolgende oefeningen alles mist, hij bij mij direct achter het touw zou gaan. Bij de oefeningen op het touw met mikpunten, kan men al heel gauw zien of de man fouten in de hoogte, dan wel voor namelijk in de breedte maakt. Is het wel goed begrepen, dat het touw het controlemiddel is op de juistheid van den aanslag? Vroeger, niet waar, een klasse op twee gelederen en geopend, met een instructeur er voor, allen goedig den horizontalen aanslag beoefenende, terwijl elke controle ontbrak op de juiste uit\ oering va-n dien aanslag allemaal krachts- en tijdsverspilling. Inu, daarentegen, met de individueele opleiding (die op den voorgrond moet treden zie 10.en het touw, komt elke man op zijn beurt bij den onderwijzer? die attént maakt op hoogte- of (en) breed tefouten. Wat kan de opleiding nu intensiever zijn, niet waar, en meer vruchten afwerpen. Ja wel! er is echter één „maai bij, n. 1- dat de instructeurs zich ook houden aan de verschillende bepa lingen van het voorschrift, b. v. aan die van 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 626