609 uit de bepalingen genoemd in 384 2e alinea en 404 R.I. II. en verder V. V. 186, 6o. Bovendien moeten die grootere tusschenruimten worden gebezigd bij de gevecbtsverkenning en kunnen zij worden gebruikt daar, waar de beslissing niet wordt gezocht. De wijziging van punt 176 geeft gelegenheid de tusschenruimte tusschen de groepen grooter te nemen dan die tusschen de manschappen. AVaar men tot nu toe bij het verspreiden geen zichtbare afscheiding tusschen de groepen van dezelfde sectie kon verkrijgen, is dit thans mogelijk geworden. (R.I. 176 beschouwt het echter als uitzondering.) Het voordeel daarvan is, dat het overzicht wordt be vorderd en de vermenging der groepen in den beginne wordt voorkomen. Door de wijziging van punt 205 kan voortaan bij de opleiding van de sectie in het terrein ook het sprongsgewijze voorwaarts gaan van deelen der sectie, desnoods van enkele manschappen worden beoefend, een wijze van terrein winnen die reeds vroeger in de 3e alinea van punt 480 R.I. II in sommige omstandigheden als gewenscht werd aangemerkt. De toevoeging van de woorden „over open terrein", aan het gestelde in punt 208, heeft die bepaling aan juistheid doen winnen. Wanneer een verdediger is opgesteld in of nabij den rand van een bedekt terrein, behoeft een zich snel onttrekken aan het gezicht en vuur van een aan valler, die tot op 400 M. genaderd is, volstrekt niet op vernietiging uit te loopen. De wijziging van de punten 188, 189, 194 en 213 behoeven geen nadere toelichting. P. H. A. de Riddek Mavors, 4—'08. Bereden Artillerie. Van het „orgaan van de bereden-artillerie" uitgever J. Gr. Broase, Utrecht, zijn hier thans de 4 eerste afleveringen ontvangen. Of bij een dergelijk klein wapendeel als de ber. art. in Holland een afzonderlijk vakorgaan op den duur levensvatbaarheid zal bezitten, kan alleen de tijd uitmaken. Artikelen van meer algemeene strekking worden op deze wijze onthouden aan „de Mil. Speet", het eenige goede militaire tijd schrift, dat Hollaud bezit. Ben voordeel is echter, dat een vakorgaan gelegenheid geeft tot opwerping en bespreking van vraagpunten, die, niet op hun plaats in een militair tijdschrift, voor het betrokken wapen niet temin van groot belang zijn. En tot nu toe wordt daarvan een ruim gebruik gemaakt. Het oogenblik is daartoe des te gunstiger waar de Iiullandsche veld-art. met het snelvuur-materieel tevens in het bezit is gekomen van een geheel nieuw stel reglementen en voorschriften. Waar laat ons hopen, dat tijdstip voor Indië niet ver meer af ligt, kan de lezing ieder off. der art. worden aanbevolen. Wie zich aan een ander spiegelt.... A'oor off. van andere wapens bevat het IIoll. vakorgaan weinig be langrijks. De commissie, die eenmaal aangewezen zal worden tot samenstelling der nieuwe voorschriften en reglementen voor onze bereden art., zal er wellicht menigen nuttigen wenk aan kunnen outleenen. En als we dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 631