614 Vrijwilligers-korps in der tijd 4.50 voor zijne vilten hoeden zou be taald hebben, gelijk in I. M. T. 1905 I blz. 396 verhaald wordt, is mij onverklaarbaar. Schoenen. De model-zeildoeksche-schoen heeft een reusachtig aantal gebreken. De qualiteit is bepaald slecht, buitendien zeer onstabielbij de eene partij is het leerwerk direct stuk, bij de andere vormt het zeildoek de zwakke zijde. Het komt mij voor, dat de soliditeit van zeildoek door het bruineeren sterk achteruit gaat, tenminste èn bij de schoenen èn bij de slobkousen blijkt het bruine doek zeer veel minder sterk dan het witte. Aangezien het witte doek te velde hare verradende helderheid spoedig virliest, de schoenen ten deele met leer bekleed, voor een ander deel door de on derbeen-bekleeding bedekt zijn, kan het zeildoek der schoenen m. i. ge rust wit gelaten worden. De model-schoen is verder vormloos, een rechthoekige bak, die niet behoorlijk om de voet sluit, de bovenrand veroorzaakt schavingen, voor al ter plaatse, waar de treklus bevestigd is. Eindelijk is de model schoen zwaar en duur. Zij kost f 4 90. De commandant der maré chaussee-compagnie te Makasser laat zeildoeksehe schoenen bij honderden van Atjèh komen. De aftrek, die deze schoenen vinden, bewijst de doelmatigheid van den maatregel. Deze schoenen zitten beter, zijn lichter en duurzamer dan de model-schoen en buitendien nog goedkoo- per. De prijs te Makasser bedraagt nog niet 3.50. Het is mij niet duidelijk, waarom de Administratie de schoenen niet eveneens van Atjèh betrekt; we weten toch allemaal, dat men voor doelmatige veld- kleeding nergens zoo goed en zoo goedkoop terecht kan als op Atjèh Maar nog afgezien van Atjèh, zelfs in het dure Makasser kan men voor f 6.50 een paar zeildoeksehe schoenen krijgen, die minstens net zoo lang duren als twee paar model-schoenen. Onderheen-BeJcleeding Wat de slobkous betreft, zijn we er met het nieuwe model niet op vooruit gegaan. Het bruine zeildoek gaat veel te gauw kapot, terwijl de sous-pied nog eerder doorgesleten is. De gesp- en-riem sluiting is ook geene verbetering; nu zijn de slobkousen niet zonder hulp van eeD werkman passend te maken, terwijl de knoopen van vroeger door den gebruiker zelf verzet konden worden. De verwachting, dat de nieuwe sluiting het pasklaar maken overbodig zou doen zijn, is eene illusie gebleken. Het bedrag, dat jaarlijks voor slobkousen en de reparatie daaraan wordt uitgegeven, moet zeer groot zijn en onnoodig groot. Door khaki- windsels te bezigen zouden de kosten verminderen, terwijl de troep eene doelmatiger onderbeen-bekleeding zou hebben. Geen door-slijtende sous pieds, geen drukking op den bovenrand van de schoen, geen noodzaak voor pasklaar maken. Een paar khaki puttees kost bij de firma Savel- koul f 2.50. Men doet er minstens drie maal zoo lang mede als met een paar model slobkousen. Buitendien zitten khaki windsels, evenals een verband met slagen omgelegd, zooveel aangenamer dan slobkousen, dat te Makasser een aantal onder-officieren van hun eigen geld een stuk khaki kochten en er windsels van lieten maken, liever dan de gratis verkrijgbare slobkousen te bezigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 636