618 oefening voor de opleiding gelijk nul wordt. Hij wendt zich tegen de blijkbare miskenning van de voorwaarden, waaronder de aanval alleen mét kans succes uitgevoerd kan worden, maar meer nog keert^ bij zich tegen bet gejacht wegens den nadeeligen invloed op de opleiding hij de° drie wapens, die daardoor juist de moeilijkste gedeelten van hunne oorlogstaak ï.iet in vredestijd kunnen leeren. Vooreerst de Infanterie zelve. Bij de compagnies-oefeningen wordt bij elke gelegenheid onderwezen, dat aan den eigenlijken aanval zorg vuldige verkenning van het terrein en van den vijand vooraf moet gaan, d.w.z dat zonder verkenning op voldoend korten afstand geen aanval behoort te geschieden, tenzij men bij verrassing op den tegenstander stoot. Als echter niet voldoende tijd gelaten wordt, kan niet verkend worden. Een gewichtig, zeer nood'ig deed der leering, die de oefening met tegenpartij kan schenken, gaat dan al dadelijk verloren. Vervolgens behoort de tirailleurlinie kalm en op rationeele wijze ont wikkeld te worden, n 1. naar gelang van den toestand dadelijk dichte lin ën of wel ijle, die elkaar volgen als de golven der zee, e'kaar inha len en samenvloeien, zoodat ten slotte een krachtig vuur geopend kan worden, ais 's vijands vuur het staken der tot nu toe ononderbroken, niet door vuur gesteunde beweging eischt. Schrijver bedoelt hier dus de allereerste ontwikkeling, die juist met overleg en door gebruik te maken van elk voordeel, dat het terrein biedt, moet geschieden, wil het élan van den aanval niet al dadelijk in bloed gesmoord worden. Daarop volgt het terrein-winnen tot op storm,oop-afstand eene hande ling, waarmede in werkelijkheid dikwijls geruimen tijd gemoeid zal zijn. De sprongen zullen op zeer uiteenloopende wijze, afhankelijk van het ter rein e" van 's vijands vuuruitwerking gedaan worden, nooit echter schema tisch, steeds in overeenstemming met den toestand. De overhaasting met haar gejachtLoopen en al maar loopen maakt echter, dat er geen tijd is om van het terrein partij te leeren trekken, wischt zelfs het vroeger geleerde uit, laat geene gelegenheid het vuur te verdeelen, brengt de eerste voorwaarde om vooruit te kunneu komen het bezit van tijdelijk vuuroverwicht in het vergeetboek en vermoordt aldus elk idee van eene verstandige en doelmatige opleiding voor het gevecht. En zooals het der vuurlinie vergaat, zoo gaat het ook met de eche- lonneeriug in de diepte. Hoe kan deze behoorlijk plaats hebben, als door h°t gejacht dadelijk van den aanvang af overdreven sterke een heden in de vuurlinie opgelost worden Daardoor ontstaat eene dichte tirailleurlinie, die eigenlijk weinig meer van eene linie heeft, waarin de meDsehen geen ruimte hebben om hun geweer te gebruiken, waarin zij niet van het terrein kunnen partij trekken, waarin zij onnoodig zichtbare, compacte doelen vormen. Vervolgens ontbreken de mannetjes om gaten te vullen, de ondersteuningstioepen, die van terreinstrook tot terrein- strook der vuurlinie nader moeten komen om op het juiste oogetiblik daarin te kunnen schuiven. Juist de wijze van naderen van de 2de en 3de linie eischt van de sectie- en groepscommandanten groote handigheid; hun moet volop gelegenheid, dus tijd gegeven worden zich daarin te oef-nen. Worden de op de vuurlinie volgende troepen door het gejacht zonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 640