623 stukken van 30.5 c. M. op hare nieuwe slagschepen. Japan zelfs 12 van 30.5, Duitschland 12 van 28 c.M. Alleen Frankrijk maakt een uitzon dering met 4 van 30 5 en 12 van 24 c.M. Evenzoo als de bewapening groeit ook de bepantsering. De sterkste pantseringen worden natuurlijk gebruikt tot bescherming van het zware geschut. Het pantsergordel is verder boven en onder de waterlijn uitge breid en is dikwijls 305 m.M. dik. Engeland gebruikte bij de Dread nought een pantsergordel van 279 m.M. dik, bij de St. Vincent bedraagt dit 305 m.M. De grootste dikte bedraagt bij de Amerikaansche schepen 279 m.M. bij de Fransche 270, terwijl Japan ook 305 m.M heeft genomen. De Duitsche schepen van de Deutsrhland-klasse hebben 240 m.M. dikke Krupp pantserplaten, de nieuwe slagschepen zullen waarschijnlijk 305 m M. krijgen. De Dreadnought sloeg met hare snelheid van 21,3 mijl tegelijk het record op de snelheid der slagschepen. De waarde van eene groote snelheid ligt voor de hand. De afstand, waarop men wil vuren en do gunstigste opstelling ten opzichte van den vijand kan slechts dat schip kiezen, dat de grootste snelheid bezit. En nu is een wedkamp ontstaan ten opzichte van de sterkte der machines. Slechts weinigejaren geleden volstond men met 17 knoopen voor slagschepen, nu wordt reeds een snelheid van 22 knoopen verlangd. De nieuwe Engelsche zullen 21.5, de Amerikaansche 21, de Japansche 21.5 en de Duitsche 19 zeemijlen loopen. Engeland heeft met zijn Dreadnought bewezen, dat turbines ook voor grootere slagschepen zeer bruikbaar zijn en bouwt thans alle sche pen met deze beweegkracht. Ook Japan, de Ver. Sstaten en Frankrijk gaan tot dit systeem over. Alleen Duitschland schijnt zijne oude zui germachines te behouden. Uit de vergrooting der snelheid volgt onmiddellijk een vermeerderd ko- lenverbruik en als gevolg daarvan grootere ruimte voor bunkers. Ook streeft men er overal, behalve bij de Duitsche marine, naar, door het innemen van grooter hoeveelheden steenkolen het terrein van actie te vergrooten. Zoo zien we overal een ijverig streven om in alle opzichten het mo dernste en sterkste oorlogswapen ter zee, het slagschip, te vervolmaken. Men schrikt voor geen moeite of kosten terug. En toch zijn de enorme uitgaven, die eene oorlogsvloot eischt, geen onproductief geld. Het is slechts een minimaal belasting op het hooge kapitaal, waarmede wij den vrede ha ndhaven, die het meest waardevol middel is voor den algemee- nen vooruitgang in beschaving.voor alles is het echter een premie voor den nationalen bloei op en over de Wereldzee. Jahrbüclier Deutsche Armee unci Marine.) Topographische Kaarten. Wanneer we in gedachten een vijftien jaren teruggaan en we herin neren ons nog de kaarten, die toen in gebruik waren, in den regel on gekleurd, onopgeplakt en gedrukt op een papiersoort het aankijken niet eens waard, dan moeten we vergeleken bij het heden toch dankbaar er kennen, dat we in dat opzicht met reuzenschreden zijn vooruit gegaan. De tegenwoordige kaarten, in handig formaat gesneden en opgeplakt mogen er gerust zijn en doen in duidelijkheid en gemakkelijke lees baarheid voor geen andere onder. I. M. T. 190S. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 645