Ie. vormverandering der schop; 2e afneembare, verlengde houten steel 3e. andere draagwijze. In plaats van den tegenwoordigen ronden vorm van het blad, dat slechts moeilijk in den grond dringt, stel ik voor het blad met eenige welving een spits toeloopenden vorm te geven. De steel wordt afneem baar en verschuifbaar. Hij is bevestigd in een op het blad geklonken ijzeren buis, welke over de halve lengte doorgesneden is en door een schroef zeer vast aangedraaid kan worden, zoodra de steel voor het ge bruik ingezet of uitgetrokken wordt. De steel wordt öf tot de punt van den schop op het blad ingeschoven öf gescheiden van den schop aan den ransel gedragen. De voordeelen van deze wijzigingen zijn in hoofdzaak de volgende: De puntig toeloopende vorm der schop maakt ook in harden en steenigen grond het graven mogelijk; vooral is dit het geval wanneer de man in liggende houding graaft. De verlengde, afneembare steel maakt de schop beter te hanteeren en het gebruik minder vermoeiend; bij breken is hij gemakkelijk te vervangen zonder dat de schop er door onbruik baar wordt. Door het aanbrengen van een langen steel (tuinlat, jonge boomstam) verkrijgt men een bruikbare groote schop. Het ingraven tijdens het gevecht kan ook zonder steel geschieden, daar de een handbreed over het blad uitstekende, ijzeren buis bij het liggen de steel volkomen vervangt. Het zonder steel in den grond gestoken schopblad waarborgt den liggen- den schutter een voortreffelijke en volkomen gezichtsdekking; de op het ingevette schopblad (van geplet staal) klevende stof en ander vuil maakt de schop (zonder steel) zelfs op korte afstanden volkomen onzichtbaar. De schutter kan er opgelegd op schieten hij ligt er achter als achter een soort schild, dat zeer geschikt is om steen- en kogelscherven od te vangen, tot het grondwerk beginnen kan. De draagwijze wordt geheel anders de tegenwoordig. Op marsch enz. wordt de steel bezijden en tegen den ransel gedragen in een korte leeren huls (zooals de tromstokken) waaruit hij met de rechter hand gemakkelijk genomen kan worden; voor het gevecht of bij het afleggen van den ransel wordt hij verkort op het schop blad geschoven. Het tot gebruik losmaken van de schop geschiedt vlug en gemakkelijk door met de rechterhand de kleine, kruiselings om de uit stekende ijzeren buis van het blad geslagen bevestigingsriem los te maken; de schop valt door haar zwaarte van zelf uit het foedraal. Het wederopbergen geschiedt niet zoo snel, maar toch beduidend vlugger en gemakkelijker dan tegenwoordig. Ik heb meerdere exemplaren van deze schop doen aanmaken en in gebruik gesteldhet resultaat was uitste kend. De lieden vochten er zoo te zeggen om; het te verrichten werk werd spoediger en met minder moeite voltooid. Schueiz. Mil. BI. 2 1908.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 649