632 - waar een Russische batterij bij Wakau beproefde om onder het vuur der Japansche artillerie van stelling te verwisselen en binnen 8 minuten ge heel vernield werd. De artillerie moet daarom in beginsel trachten gedekt op te rijden en gedekt of omopgemerkt het vuur te openen. Ook bij de vervolging van een wijkenden vijand moet zulks geschieden, daar bij de laatste manoeuvres gebleken is, dat de artillerie zeer onvoor zichtig voorwaarts gaat in het vuur van de vijandelijke achterhoede artillerie. Een bepaalden vooruitgang valt te constateeren in de samenwer- werking van artillerie en infanterie in het gevecht. Dit moet in zekere mate toegeschreven worden aan de detacheering van offi cieren der beide wapens onderling, waardoor de kennis van het zus- terwapen toegenomen is. Foutief is de verdeeling der artillerie over de infanteriebrigades, zooals bij de 3e divisie geschiedde. Bij de bepreking van de infanterietactiek verklaart de generaal Hamilton zich tegen het streven der Duitschers om de groote front uitbreiding in het gevecht nog te vermeerderen. Z. i. zijn de vroeger voor de frontuitbreiding in het gevecht geldende beginselen juist en stemmen geheel overeeu met de inzichten in zake in het Japansche leger. Ook met betrekking tot de ontwikkeling tot den aanval en het voorwaarts brengen der achtergehouden ondersteuningstroepen zijn de inzichten verouderd. In 1905 zag men bij den aanval een groot aantal tirailleur- liniën achterelkaar, doch nooit gesloten formaties. Nu is men tot de over tuiging gekomen, dat het goed is om, indien het terrein het toestaat, smalle, handige colonnes te formeeren in de tweede linie. Dit streven is juist, maar mag ook niet overdreven worden. Ook bij het ten aanval voorwaarts gaan heeft men het vroeger gebrui kelijke schema laten varen. Bij de laatste manoeuvres kon men elke wijze van voorwaarts gaan zienSprongen van kleine afdeelingen van slechts 20 tot 30 Yard, sprongen van lange liniën van meerdere honderden Yards en voorwaarts gaan van enkelen of weinigen tegelijk, al naarmate den gevechtstoestand. Ook de veelvuldige nachtelijke oefeningen hebben veel bijge dragen tot verhooging der strijdvaardigheid. Bijzondere waarde hechtte hij aan den inlichtingsdiensttijdens het gevecht en aan de verkenning door de infanterie, aangezien meer malen slechts door het gevecht zelf opheldering betreffende den toestand bij den vijand kan verkregen worden. De proef om de machinegeweren van een brigade tot een afdee- ling samen te voegen heeft geenszins voldaan en is wellicht alleen aan bevelenswaard voor den verdediger. Bij den aanvaller daarentegen zal men goed doen de machinegeweren in te deelen bij de bataljons, daar zij dan een klein doel bieden en beter gebruik kunnen maken van het terrein. Deze arbeid van generaal Hamilton bewijst wederom hoe men met veel ijver en doorzicht tracht de leeringen van den Russich-Japanschen oorlog zich ten nutte te maken voor het Engelsche leger en dit naast de door den minister van oorlog Haldane bewerkstelligde voortreffelijke reorganisatie een volmaakt oefenstelsel te schenken. M. W. 36—1908.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 654