639 Maar hoc een ander resultaat is bereikt. De instelling heeft officieren „en soldaten nader tot elkaar gebracht. Aan de eersten heeft het nog Ijmeer de gelegenheid geschonken op den geest, het hart en de morali teit van den man allen invloed uit te oefenen, die hij als zorgzaam „chef kan. Aan de laatsten heeft het de toewijdende zorg getoond, die „de meerderen voor hun dragen Door de reeds goede resultaten, die verkregen zijn is het „van belang een zoo succesvol initiatief aan te moedigen Het is van belang dat de soldaat, zonder dat hij de kazerne „daarvoor behoeft te verlaten, in zijn vrije uren een aantrekkelijke ver- „eenigingsplaats vindt, luchtig, goed verwarmd en verlicht, waar hij zich „thuis voelt, waar hij kan lezen, schrijven, zich vermaken, eenige eet- „waren kaD koopen en dranken verkrijgen, die niet schadelijk zijn voor „de gezondheid. Maar de instelling zou haar coöperatief karakter ver biezen, wanneer het een handelshuis of eene herberg werd... De winsten behooren aangewend te worden, hetzij voor „nuttige aankoopen, dan wel tot ondersteuning of gemeenschappelijke „nooden. „Bij sommige korpsen hebben de coöperatieve compagniesvereenigingen „hunne geboekte winsten afgestaan aan de nationale kas voor toevluchts oorden van ouden van dagen. „Ten slotte zou de Minister gaarne zien, dat bij alle compagnieën in „de vereenigingszalen coöperatieve verbruiksinstellingen werden gesticht, „omdat zij het doel, de goede kameraadschap en het gevoel van wedtr- „zijdsche verantwoordelijkheid, helpen bereiken." (Revue d'Infanterie). Vereenigde Staten van Amerika. Overzicht over het afgeloopen Dienstjaar. Generaal Franklin Bell, chef van den generalen staf, beschouwt in zijn rapport over het afgeloopen dienstjaar het werk van den ge n er al e n staf en beveelt belangrijke veranderingen en verbeteringen in dezen diensttak aan. De legeroefeningen worden als zeer leerrijk aangemerkt, maar het wordt meer practisch geacht, ze op kleinere schaal te houden. Afgekeurd wordt het ontbreken bij den troep van 682 officieren, die in andere betrekkingen gedetacheerd zijn. Aangezien deze detacheeringen tot de allernoodzakelijkste beperkt zijn en niet kunoen vervallen, moet het aantal officieren uitgebreiu worden. De scheiding van veld-en kustartillerie wordt als een uitstekende maatregel aangemerkt, daar de veldartillerie nu voor het eerst een moderne en productieve organi satie gekregen heeft. Aanbevolen wordt de uitbreiding van het leger, reorganisatie van den geneeskundigen dienst, het oprichten van een trein, en de wederoprichting der cantines, die eenstemmig door alle kringen in het leger, zelfs door officieren, die volkomen onthouder zijn, verlangd wordt. Aan het Congrts moet de aanschaffing van vol doende voorraden reservemunitie voorgesteld worden en ook moeten meer stafofficieren, n.l. bij het „Quartermaster-Department" aangesteld worden. Verder wordt een reorganisatie van het leger gewenscht, die zich I. M, T. 1908. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 661