645 Nagedachtenis van Gesneuvelde Officieren. In De Locmotief vonden wij eene correspondentie, waarin de thans gebruikelijke wijze, waarop gelet wordt ingezameld voor het plaatsen van b. v. een grafteeken op het graf van gesneuvelde kameraden, veroordeeld wordt. Enkelen uit de naaste omgeving van een gesneuvelde beginnen met de vorming eener commissie, die circulaires rondzendt, welke heel dikwijls den officieelen weg van boven naar beneden volgen en daardoor aanleiding kunnen geven dat zonder voor persoon of zaak wat te voelen uit valsche schaamte e. d. er op ingeteckend wordt. Bovendien, voor wien wordt zoo iets gedaan? Voor ieder, die zijn leven op het vechtterrein laat? Neen-zegt de schrijver het zijn alleen de sympathiekelingen, die men eeren wil, en daarom juist wordt zoo'n beweging onsympathiek. Schrijver zou dat vraagstuk aldus opgelost willen zien Of 't zijn alléén de vrienden en goede kennissen, de intimi, die met elkaar een dergelijke hulde willen tot stand brengen, en daartoe langs zuiver particulieren weg zich met elkander in verbinding stellen, waardoor dan alleen de persoon gewicht in de schaal legt, bf wel men eert het feit zonder aanzien des persoons door 't stichten van een fonds als het „Onderl. onderst, fonds" enz. met soortgelijke bepalingen, o.a.Vrijwillige toetreding als lidgeen contributie, maar bij 't sneuvelen of overlijden aan op 't slagveld bekomen wonden van een der leden een vaste bijdra ge (die uit den aard der zaak niet groot behoeft te wezen), waarvan oan zonder onderscheid van rang, voor vriend of vijand een grafteeken of andere hulde kan worden gekocht. Schrijver teekent daarbij nog aan, dat niets in den weg staat om bei de wijzen van handelen samen te doen gaaner zou zelfs nog méér kunnen gedaan worden, indien de regeering concreet mede wil werken om de bijzondere verdiensten van een krijgsmakker ook bijzonder te huldigen. De verdere ontwikkeling dezer ideeën laat schrijver aan daarvoor meer geschikte mannen over. Wij houden ons aanbevolen, ter zake ook eens de opinie van anderen te vernemenwellicht kan daaruit een goede regeling getrokken worden. Een Hellingfmeter. Wij vestigen de aandacht op een artikel van bovenstaanden titel, voorkomende in het Aprilnummer van het Tijdschrift voor het Binnen- landsch bestuur. Daarin wordt beschreven een eenvoudig instrument, geschikt tot het meten van hellingen, hetwelk bij het zoeken naar voorloopige traeé's van wegen in bergachtig terrein, zoowel als bij den aanleg van water leidingen goede uitkomsten belooft. Het instrument is op verzoek van den heer W. Keuchenius uitgedacht en in elkaar gezet door den kapitein bij den Topographischen dienst A. van Lith en is met vermijding van kijkers, schroeven, breekbare niveaux en fijne verdeelingen zóó eenvou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 667