49 31o. Aannemen van de liggende schiethouding met geweer. De houding van vaardig. Een aantal aanslagen laten doen, eerst zonder, daarna met nemen van drukpunt. De rechter-elleboog glijdt daarbij dicht langs den grond naar voren, vooral niet schokkend of spring end. 32o. Uitsangshouding als 24. Rechterarm zijwaarts strekken Een. Rechterarm omhoog omlaagrollen Tioee. Rechterhand aan het geioeer Drie 33o. Uitgangshouding als 24. Linkerhand onder het magazijn Een. Tromp heffen Twee. Tromp neerlaten Drie. Linkerhand onder het vizier Vier. 34o. Uitgangshouding als 24, doch knielend. Linkerhand aan den kolf Een. Tromp heffen Txoee. Tromp neerlaten Drie. Linkerhand onder het vizier Vier. 35o. Uitgangshouding als 34. Linkerhand op de heup Een. Tromp heffen Tioee. Tromp neerlaten Drie. Linkerhand onder het vizier Vier. Deze zeer moeilijke oefening ook in staande houding beoefenen. Nadat vorenstaande 35 oefeningen veelvuldig zijn herhaald afgewisseld met het doen van aanslagen in de 3 houdingen moet de gymnastiek met het geweer niet als geëindigd worden beschouwd, maar zij men indachtig dat voortdurende oefening alleen den man voldoende kracht in zijne armen verschaft noodig om later den juist-snellen aanslag te kunnen uitvoeren. Na vertrek van de depót-bataljons moet die gymnastiek dus niet verwaarloosd worden. Het spreekt van zelf, dat ook de noodige toestel-oefeningen behoorlijk onderwezen moeten worden ter bevordering van de algemeene lichamelijke ontwikkeling. Ook bevorderen sport: zwemmen, voetbal, vuistbal, cricket, I M. T. 1908. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 67