BOEKBEOORDEELING Handleiding voor den Militair Geneeskundigen Dienst bij een optreden tegen een inl. vijand. 2 deelen. Met de uitgifte hiervan heeft het D.v.O. in een belangrijke leemte voorzien, want niet alleen heeft dit werkje beteekenis voor den officier van gezondheid, maar ook voor den taetisehen officier, die er menigen goeden wenk in kan vinden. De inleider zegt: Bij een optreden tegen een Inlandschen vijand gelden voor den Geneeskundigen Dienst in hoofdzaak dezelfde beginselen als bij een Oorlog tegen een buitenlandschen vijand. De omstandigheden echter, waaronder de dienst zal worden uitgeoefend in het eerste geval, verschillen zoo zeer met laatstgenoemden toestand, dat de organisatie en formatie voor beide gevallen verschillend moeten zijn. De wijze van oorlogvoeren tegen een Inlandschen vi-jand, de wisselende sterkte der afgezonden troepenmachten, soms bestaande uit meerdere zelfstandig optredende kleine afdeelingen en voorts de groote verscheiden heid van land en volk, stellen in elk bijzonder geval zoo verschillende eischen, dat daaraan eerst dan kan worden voldaan, wanneer telkens op nieuw een deugdelijke voorbereiding voorafgaat, waarbij de speciaal daarbij passende maatregelen worden overwogen, zoowel wat betreft in deeling van personeel als het beschikbaar stellen van materieel. Wanneer bij kleinere troepenafdeelingen geen geneeskundige is inge deeld, zullen Officieren en Commandanten gehouden zijn met vele voor schriften der hygiëne te velde te rekenen en toe te zien, dat het meest noodige en mogelijke voor doelmatige verzorging en vervoer van zieken en gewonden niet achterwege blijve. Eene handleiding voor den Geneeskundigen Dienst bij een optreden tegen een Inlandschen vijand zal dus in hoofdzaak handelen over: a. voorbereidingen tot de uitrusting van dien dienst bij expeditiën en excursiën b. aanwijzing van geneeskundige Chefs en indeeling van personeel en materieel bij troepen en treinen (Geneeskundige Sectiën), hulpver leening op marsch, in bivaks en bij eene ontmoeting met den vijand, zoomede vervoer op het oorlogsterrein van zieken en gewonden (konvooien) c. personeel en materieel van- en dienst bij inrichtingen voor behan deling en verpleging van zieken en gewonden, (veldziekeniurichtiugen, hospitaalschepen en veldziekenstallen)

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 680