659 4. maatregelen voor het vervoer der troepen en voor de evacuatie van lijders over land en te water (transport- en ziekentransportschepen, evacuatiegewesten enz.); hygiënische maatregelen op marsch en in de bivaks (keuze en in richting van bivaks, watervooiziening, voeding, logies, kleeding en uitrusting enz f. bijzonderheden betreffende het gebruik van draagbaren, enkele aanteekeniogen over marschziekten enz. Is hiermede in korte woorden aangegeven, wat de inhoud belooft, een nadere kennismaking overtreft nog de verwachting. De stof is ruim genomen en goed verzorgd tot in kleinigheden Het vraagstuk van den geneeskundigen dienst bij de troepen van af het vertrek, tot in en na het gevecht de kwestie van het eerste verband, <Ie verzamelplaatsen voor gewonden, van de verbandplaatsen, van de gewonden van den vijand, het afzoeken van het gevechtsveld, het be graven, de afvoer van zieken en gewonden en van de hulpveldzieken- inrichtiogen is hier behandeld. Wenken voor het logies te velde en voor de voeding en kleeding hebben we met belangstelling doorgelezen. Er is in een kort bestek zoowat alles bijeen gebracht, wat de officier van gezondheid te velde noodig heeft te'weten en de techniek er buiten gelaten, is dat in menig opzicht hetzelfde wat ieder officier moet weten, die zelfstandig moet optreden. Deel II bevat korte aanteekeningon omtrent eenige marschziekten, met hare behandeling. Een 18 ongevallen zijn besproken. Deze, met de raadgevingen omtrent het vervoer van zieken en gewonden in draagbaren en de voorschriften omtrent de watervoorziening te velde vormen een belangrijke aanwinst. De goede verzorging blijkt nog uit eene categorische opgave van de velduitrusting voor officieren van den geneeskundigen d enst, zoo gemak kelijk mogelijk ingericht, en in alle opzichten waardevol voor den nieuwe ling- We hadden alleen een ander formaat gewenscht, zoodat het zich ge makkelijker in een zak laat steken. Dat neemt niet weg, dat we het boekje 'in handen wenschen van ieder officier, die te velde gaat, want als er geen dok er is, moet hij als verzorger der hygiëne, zieken en gewonden optreden en dus met de daaromtrent bestaande voorschriften en raadgevingen bekend zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 681