662 nor nederzetting, waarom zij pilaar met fundament en al uitgroeven en naar een hoek van het desagebied verplaatsten. Zeer tot hun leedwezen werd zulks nog voor den aanvang der hoekme tingen ontdekt en werd de prachtige grenssteen weer naar zijn oude plaats teruggebracht. 4, De topographische hermetini van Midden-Java, bevat een zeer belangwekkende kaart en lezenswaardige beschrijving van den top van den vulkaan Merbaboe, welke kaart, op een schaal 1:10.000, als gedetailleerde bergteekening een waar kunststuk mag genoemd worden, In verband met de reeds in de vorige verslagen gepubliceerde en thans weder in dit verslag voorkomende kraterteekeningen, schijnt men op den goeden weg om om trent de voornaamste vulkanen in onzen archipel zeer nauwkeurige topo graphische gegevens te verzamelen, die voor de geschiedenis dezer vul kanen van groote waarde moeten worden geacht. In dezelfde paragraaf treffen wij mede eenige lezenswaardige bijzonderheden aan betreffende het opgenomen terrein en de opneming van het kratermeer op den KÖ- loed, over welk meer destijds zoovele pennen in beweging zijn geweest. De herziening van de topographische kaarten der residentie Preanger- Regentschappen verschaft de gelegenheid ons de topographische gesteld heid van den top van den G. Tampomas in alle bijzonderheden voor oogen te stellen. De kaart van dezen berg is daarom zoo belangrijk, omdat, blijkens de geologische beschouwing van Java en Madoera door Verbeek en Fennema en Veth's Java, herzien door Niermijer en Snel- leman, omtrent de gedaante van dezen berg geen overeenstemming be staat. Verschillende interessante mededeeiingen over dezen bergtop en over de vlakte van Garoet maken deze bijdrage bijzonder lezenswaardig. De topographische hermeting der afdeeling Krawang van de residentie Batavia vindt eene plaats onder 6. Het opstel bevat een duidelijk en zakelijk overzicht van het „hoe en waarom" dezer hermeting. Evenals in de voorgaande jaargangen wordt ook thans weer gewezen op den treurigen toestand, waarin velen der pilaren door het slechte—aan de zorg van het Binnenlandsch bestuur toevertrouwd onderhoud verkceren. Dat deze verwaarloozing meermalen tot een wederopbouw en opnieuw vastleggen der betrokken punten, en dus tot niet onbelangrijke geldelijk nadeelen voor den lande moest aanleiding geven, behoeft geen betoog. Wat te denken, als men op bladz. 52 leest: Gedurende de hiervoren bedoelde verkenning' moest geconstateerd worden, dat de pilaar op het secundaire driehoekspunt G. Koeda S. 202 niet meer bestond, terwijl volgens de oude archiefstukken het punt vroeger wel dege lijk verzekerd was. Bij onderzoek bleek, dat de pilaar in onderhoud teas bij nog wel twee districten 1). De topographische opneming van Zuid-Sumatra geeft in het verslag der le Opnemingsbrigade (Palembang) met de 1:10.000 kaarten van den weinig bekenden krater van den vulkaan Dempo en van den top van den vulkaan Kaba een tweetal meesterstukjes van kaarteering. Yan dezen laatsten vulkaan, van welken in 1893 door den Heer von fvarackson reeds een, in verband met de toenmaals aanwezige hulpmiddelen zeer verdienstelijke teekening werd vervaardigd, bevat het verslag bovendien een tweetal fraaie photo-lithographische afdrukken van photographische opnamen. 1) De cursiveering is van ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 684