664 tusschen beschikbare bouwgronden en toeneming der bevolking, als wel om dat uit de verrichtingen zoo duidelijk blijkt, hoe zeer het noodig was deze metingen aan de onbevoegde werkkrachten van de voormalige meetsecties van den Kadastralen dienst te onttrekken. Werd reeds in de beide vorige verslagen een weinig verkwikkelijk beeld opgehangen van de wijze, waarop deze voor den lande zoo kostbar,; werkzaamheden door o-enoemde en tot het verleden behoorende meetsecties werden verricht, dit verslag, waarin ons op elke bladzijde, ja bijna in eiken regel het geknoei, de derhalve noodwendig slechte controle op deze metingen, alsmede het gemis aan vakkennis van het ondergeschikte personeel dier meetsecties met een steeds aangroeiende ergernis vervullen, is verpletterend voor deze vroegere insteliinsr. Wij zijn dankbaar gestemd, dat een einde is gekomen aan het besteden van velé millioenen voor een arbeid, waarvan de resultaten ons door hun gemis aan eenige waarde voor de toekomst slechts met verontwaardiging kunnen vervullen. Hoofdstuk B. bevat een verslag van Da verrichtingen hij de Topogra- phische inrichting. Onder a. Teekenzaal vinden we eene belangrijke vereenvoudiging in de werkzaamheden ten behoeve van de reproductie der 1: 50 000 kaarten. Onder het hoofd Samenstelling van schets-en overzichtskaarten wordt een voorbeeld gegeven van de weinige mede werking, die de Topographische dienst van de zijde van het Binnenlandsch bestuur een enkele maal ten deel valt. In het verslag van den Instrumentmakerswinkel geven de cijfers betref fende het aantal herstellingen in de drie laatste jaren een duidelijk beeld van de uit de centralisatie voortspruitende toeneming der werkzaamhe den. Waar het in afgeloopen jaar het aantal herstellingen voor andere de partementen reeds bijna 2 maal zooveel bedroeg als in 1905 voor den dienst zelve, geven deze cijfers ons, naast een bewijs van de arbeidspres tatie van het personeel, een denkbeeld van de besparing door den lande met dezen maatregel verkregen. Het Administratief gedeelte geeft ons onder het hoofd: d. Examens de oi erwegingen, die geleid hebben tot de jongste uitbreiding der examen programma's voor het ondergeschikte personeel. Bij eene vergelijking van den vroegeren generalen staforder en den huidigen order voor den Topographischen dienst No 1 moeten wij erkennen, dat wanneer met de examens niet de hand gelicht wordt, aan de theoretische kennis van het personeel niet minder eischen worden gesteld dan aan de praktische. Waar met de oude programma's een ieder, ook de minder aangelegden, gerekend mochten worden met de noodige praktische routine de hoogste graden te bereiken, gelooven wij, dat zulks in de toekomst uitgesloten zal zijn en de minder aangelegden het veld zullen moeten ruimen voor de meer intelligenten. Dit nu lijkt ons met het oog op het steeds aangroeiend aantal candidaten voor de betrekking van opnemer, de ruime keuze, die daardoor mogelijk wordt, en den in de hoogere graden steeds meer aan zelfstandigheid Vinnenden werkkring, een zeer gelukkig uit vloeisel van de nieuwe bepalingen. Het onderdeel: Bijdragen van gemengden aard bevat een opstel over De topographische opneming van de Benedemcindsche eilanden kolonie Curacao) van de hand van den burg. ambtenaar topograaf der 2e klasse J.Y.D. Werbata, die den 16en Augustus 1906 naar West-Indië is ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 686