667 schaal te Bali, Sumatra's Oostkust, de Minabasa, dan zou zulks onmo gelijk zijn door het ontbreken van een behoorlijk driehoeksnet, waarop de metingen zouden moeten worden aangesloten. Zou men deze nood zakelijke driehoeksmetingen ter hand willen nemen, dan zou een geheel of grootendeels staken van de eveneens dringende werkzaamheden der triangulatiebrigade elders het gevolg moeten zijn. En kon men door een boven de formatie voeren van personeel maar tegemoet komen aan het euvel van een te kleine formatie, men zou vrede kunnen hebben met den huidigen toestand. Het daardoor echter onvermijdelijk onttrekken van goede krachten aan de sterkte der brigades en de daardoor noodzakelijke aanvullingen met minder of nog niet vol doend geoefend personeel moeten o. i. noodzakelijk schade doen aan een goeden gang van zaken. Lezen wij slechts wat op bladz. 31 vermeld staat in het verslag van de Opleidingsbrigade. Evenals in voorgaande jaren was de door de brigade in liet afgeloopen jaar opgeleverde hoeveelheid werk nog betrekkelijk gering. Zulks houdt uitsluitend verband met het geregeld onttrekken van reeds goed geschoold opnemerspersoneel om te voorzien in de behoefte der gewone opnemingsbrigades. 1) Is dit dus voor de brigades reeds een groot nadeel en van invloed op de door haar te presteeren arbeid, er volgt tevens uit, dat de sterkte van het in opleiding zijnd personeel noodwendig grooter zal moeten zijn dan noodig voor een gewone aanvulling van de door vertrek of ontslag van opnemers opengevallen plaatsen bij den dienst, en hiermede zullen de fondsen wel geen rekening houden. Immers, is de sterkte van het in opleiding zijnd personeel onvoldoende voor een boven de formatie voeren, en geschiedt dit toch, dan kan de formatie der brigades niet worden aangevuld. Kan met een en ander misschien de omstandigheid in verband gebiacht worden, dat uit. 1907 Dog geen der brigades over een tweeden officier beschikte, zooals de formatie aangeeft? Er zijn echter aan eene uitbreiding van den Topographhchen dienst groote geldelijke consequentiën verbonden, die niet alleen de opmeting maar ook de leiding, reproductie enz. betreffen. Reeds nu valt het de Topographische inrichting moeilijk de opneming door be reproductie op den voet te doen volgen. Het verslag van de lithographische werkplaats toch gewaagt van .een achterstand, die met de bestaande hulpmiddelen niet is op te ruimen". De teekenzaal is meer dan ooit bedacht op ver eenvoudigingen, die tot een bespoediging der reproductie kunnen leiden. In het verslag van den Instrumentmakerswinkel wordt verklaard, „dat het noodzakelijk zal zijn de formatie van het instrumentmakersperso- neel met eenigen spoed te herzien". Al meent de lithographische werk plaats zijn werk met beter en meerder materieel naar behooren te kun nen volbrengen, wij vreezen, dat ook hier de jongste reorganisatie eene te bescheiden uitbreiding aan de sterkte van het personeel der Topogra phische inrichting heeft gegeven. En de formatie van het hoofdbureau? Wie goed gelezen heeft het geen vermeld staat in het verslag van de teekenzaal onder het hoofd: Samenstelling van schets- en overzichtskaarten heeft een niet uitgesproken 1) o.i. juister: „in de behoefte elders."

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 689