668 â– verontschuldiging kunnen bemerken voor mogelijke fouten, die bij bet samenstellen dier kaarten worden begaan, een verontschuldiging geba seerd op de gebrekkige samenstelling van het hoofdbureau. Hier mangelt bet aan een op opnemings- en kaarteeringsgebied deskundige! Men be helpt zich blijkens bet verslag met den kapitein-adjunct, diewordt zeer voorzichtig gezegd evenwel voor dit werk niet is opgeleid en hierin aan vankelijk ook natuurlijkerwijze weinig of geen ervaring bezit. A bon entendeur demi mot suffit! De betrekking thans door den kapitein-adjunct bekleedt, lijkt er ons eene als aangewezen voor een hoofdofficier, sous chef der IXe Afdeeling, die in de subalterne rangen bij den topographi- schen dienst op ouderwerpelijk gebied in figuurlijken en letterlijken zin zijne sporen verdiend heelt en volkomen in slaat kan worden geacht de dienstchef tijdens, c. q. bij, diens veelvuldige en langdurige inspectiereizen te vervangen. Evenwel wij zeiden het reeds met al deze uitbreidingen van do for .natie ztuden belangrijke sommen gemoeid zijn, sommeu, waarover men voorloopig nog niet de beschikking heeft, en vermoedelijk ook niet zal krijgen. Toch gelooven wij aan de hand van dit laatste jaarverslag, dat de naaste toekomst reeds zal leeren, dat de bestaande formatie van den Topogra- phischen dienst onvoldoende is om aan de centralisatie-idealen naar eiscli te beantwoorden, en dat op den duur steeds meer zal blijken dat de To- pographische dienst door zijne beperkte sterkte onmachtig is om aan de zich op opnemings- en kaarteeringsgebied steeds uitbreidende behoeften van den Indischeu staatsdienst te voldoen. v. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 690