54 O ja, laat ik je dan hier maar meteen zeggen, dat ik steeds geheel oor ben voor een of ander voorstel, dat je meent, dat in 't belang van den dienst kan zijn. Wij kunnen er dan ge zamenlijk over praten en je weet weldu choc des opinions jaillit la vérité." (Ik glimlach). Waarom lach je?" Ik: „Kapitein, ik dacht zoo onwillekeurig aan 't verwijt van nieuwigheden te willen invoeren, dat mij eens naar aanleiding hiervan door een Comp. Ct werd gedaan. U begrijpt, dat ik na dien tijd in alle talen gezwegen heb". Kap. N.: „Zooals ik gezegd heb, Wilvoort, denk ik er anders over. We moeten allen meewerken tot één en hetzelfde doel, de gevechtsvaardigheid van ons leger zoo hoog mogelijk op te voeren, en hoe meer hersens zich daarvoor inspannen, hoe meer het leger allicht daarmee gebaat is. Zooals ik reeds zei: „Du choc enz." Ik heb wel van fabrieksbazen gehoord, die in de fabriek een bus hadden hangen, waarin ieder werkman, die iets te berde wilde brengen, zijn papiertje mocht werpen, en de zaken en de baas voeren er wel bij. Laten wij toch niet denken, dat ieder onzer 't monopolie van handigheid, tact, kunst van op voeden enz. heeft, maar laten wij door gezamenlijk overleg trach ten iets goeds tot stand te brengen. Alles is voor verbetering vatbaar. Laten wij in dit opzicht 't Japansche leger volgen, waarin, zooals ik gehoord heb, de jongste het recht heeft om zijn woordje te doen met de zekerheid, dat valsche schaamte de an deren niet weerhouden zal, om zich met zijn opinie te vereenigen, al druischt die lijnrecht tegen de hunne in, wanneer hij 't aan 't rechte einde heeft. Geen dom vasthouden aan verouderde begrippengebruikmaken van jonge hersenen en krachten; niet zich bij voorbaat schrap zetten tegen nieuwere ideeën, en dan kan de oudere met de hem eigen meerdere levenswijsheid, ervaring en grootere bezadigd heid met tact den nieuwen stroom in eene goede richting leiden Willen we nu even verder gaan? Dan stel ik de pelotons-commandanten ook verantwoor delijk voor: 2o. De geoefendheid in 't zwemmen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 72