4 ook zijn bond, die door de mogelijkheid van ontstaan beter dan iets in Btaat is den toestand in het leger te veroordeelen Berichten om trent eene verslapping van de krijgstucht hebben den ondergeteekende niet bereikt". Alsof de krijgstucht goed kan wezen, wanneer blijmoedig heid ontbreekt! Ik merk hier op, dat de Nederlandsch-lndische bond „Voor Koningin en Vaderland" in het midden van dit jaar reeds meer dan 4000 Europeesche korporaals en soldaten telde, d. i. bijna de helft der totale sterkte. Het correctief? Men zou geheel buiten legerzaken moeten staan om niet te weten waaraan het allereerst gedacht wordt; het strafregister. Het is nog niet lang geleden, dat een Hollandsche kolonel voor het Hoog Militair Ge rechtshof in een reclame-proces de verklaring aflegde, dat de tucht bij zekere compagnie niet goed kon zijn, omdat bij die compagnie zoo weinig gestraft werd. Een verklaring, die volkomen te goeder trouw en naar volle overtuiging werd uitgesproken. Nu verhaalt ons een schrijver in het Nieuws van den Dag voor Ne derlandse h-Indië van 4 October, dat bij de 12de compagnie artillerie te Batoe Djadjar, sterk aan inlanders en Europeanen ruim 200 man, in het tijdvak van af 24 Augustusdus in zes weken tijds—zijn opgelegd: 200 dagen provoost, 250 dagen politiekamer en 230 dagen arrest. Daar provoostarrestanten geen dienst doen, rekent de schrijver uit, dat, indien een dergelijk stelsel over het heele leger gold, er bij voortduring twee volslagen bataljons aan den dienst zouden onttrokken zijn. Ik weet niet of den Minister dat bericht ook in handen is gekomen, en of Zijn Ex cellentie reeds in staat is het tegen te spreken; maar mocht het alwaar zijn, dat in de cijfers 90 pet. overdrijving lag, dan nog zou ik de con clusie durven trekken, dat het met de tucht bij bedoeld korps allerel lendigst gesteld is. En dan is zoo'n geval, ook al kunnen er niet dadelijk andere naast worden gesteld, alweer een aanwij zing tot het waarmaken der geruchten betreffende den geest in ons koloniale leger. Het door mij bedoelde artikel bespreekt ook eenige menage-ongerechtigheden. Ook te dien opzichte behoort aan de behartiging der materieele belangen van den mindere meerder zorg te worden gewijd. Het is een erkende waarheid, dat zooals overste Graafland het eens uitdrukte de weg naar het hart van den soldaat gaat door diens eetketeltje. Bij de vorige begrooting heb ik betoogd, dat er in het leger wat hapert, in het heele leger, omdat er bij de officieren ontstemming heerecht ik heb toen de bestaande rechtsonzekerheid scherp gelaakt. Ook die meening ben ik helaas verplicht onverzwakt te handhaven. In een korps van beroepsofficieren verdraagt men op den duur niet bovenmatige be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 780