63 Het was toch ook het eerste, wat Gen. de Wet weer in de strijdmacht der Boeren bracht, toen hij de leiding op zich nam; „tucht" geen onder onsjes, geen commando's die zus of zoo willen, geen voorwaarden, geen ongewettigde initiatiefjes—maar gehoorzaamheid, onverbiddelijk—behoudens het recht om daarna bezwaren in te brengen. Wij officieren zijn in eene buitengewone maatschappelijke positie en dat er werkelijk wordt gedacht aan het vormen van een bond, dat er zelfs collega's zijn, die de strijdmiddelen reeds gereed hebben, het is voor ons een teeken, dat die bui tengewone positie niet goed is overdacht. Want er wordt immers al gezegd: wij willen dit of dat- anders nu ja—wat Indien de voorstellen niet worden aangenomen—wat dan? De beweging heeft den indruk gemaakt van een bond van luitenants, hoogstens van subalternen tegen hoogere waardig heidsbekleders. Willen dit de voorstanders? Het doet den buitenstaander pijn te lezen, hoe iemand schrijft „de voornaamste grief van de officieren bij het hoofd wapen is, dat zij verplicht zijn tot het verrichten van handelingen, niet in over eenstemming met ons gevoel van eer en met de stem van ons geweten.— Het lijkt bij dat wapen wel een club der Apachen.!!! Goddank, is het nog niet zoo ver en bovendien moet een of ficier, die onverhoopt in den boven aangehaalden toestand komt, zooveel gevoel van eigenwaarde bezitten, dat hij weet wat hij te doen heeft. Indien er zijn, die verplicht zijn geweest tot hande lingen tegen eer en geweten, dan hebben zij door hunne bezwa ren daarover niet in te dienen, een anderen, een nog duurderen plicht tegenover den Staat verzaakt. In een rechtmatige klacht behoeft men niet bang te zijn alleen te staan. Art 112 R. R. is wel beperkt, maar het is er toch? Kunnen de officieren dan niet toetreden tot eene vereeniging, bijv. tot bevordering van hunne stoffelijke en zedelijke belangen Zeker, maar er is een verschil tusschen eene vereeniging en een bond. Een vereeniging beoogt ook samenwerking, maar het doei ligt, om zoo maar eens te zeggen, in het rijk der wenschen. Een bond beoogt een veel inniger aansluiting, een bepaald aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 81