71 achterblijven van vocht na het droogmaken? Bij het droogmaken mag immers de lap slechts eenige malen in verticale richting op en neer door den loop worden getrokken2), zal daardoor alle vocht verwijderd worden? Zal men kunnen controleeren of de vocht verdwenen is Ik bedoel natuurlijk in de practijk, in het gewone militaire dagelijksche leven; niet aan een of andere inrichting of werkplaats en dan betwijfel ik dit zeer. Ergo, door deze methode wordt het nazweeten voorkomen, doch van roesten door water is dit niet te zeggen, met het gevolg, dat het roesten niet is opgeheven. En om nu nog te voorkomen dat het overgeblevene vocht verdampt wordt er bij het invetten nog een laagje overheen ge bracht. Al is dit niet het doel, het resultaat blijft toch eender. Doch wat komt er verder bij Door de nieuwe methode van dagelijksche reiniging krijgen wij a. Door meerder (7 Xgebruik van pompstokken en geweertrechters vermeerdering van uitgaven voor reparatiën aan deze voorwerpen b. Meerder gebruik van vet- en andere lappen; derhalve vermeerdering van uitgaven. c. Meerder gebruik van geweervet, met hetzelfde financieele gevolg. d. Meerder gebruik van tijd, welke voor andere diensten gebezigd zou kunnen worden, of wel, vermindering van den vrijen tijd van den man, waardoor le. de lust van dezen voor dit werk niet vergroot zal worden, alsook, 2e. omdat dit werk door zijn dagelijks weer op de zelfde wijze terugkeeren, en zijn daardoor wei nig animeerend zijn aanleiding zal ontstaan tot ondeugdelijk werk, met het gevolg van ver meerdering van straffen en vermindering van den lust in de schietoefeningen e. Meerder doorhalen van den loop, waardoor ook beslist meer gevaar voor uitslijting, want wie waarborgt steeds en vooral onder deze omstandigheden het ten allen tijde gebruik maken van volkomen schoone lappen in de practijk? (De proef aan de geweermakers- school dienaangaande is mij bekend.) Het komt mij derhalve voor, dat deze reiniging niet goedkooper, niet practischer en niet eenvoudiger is. 1) Zie I.M.T. 1907. I blz. 509 regel 15 e. v. v. o. 2) Noot (1) punt 2 sub A 23. V. ~W. en M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 89