Van vreemde Legers, De verdere ontivikkeling van de Japansclie Officieren bij liunne korpsen. Werkplanken" voor oefenikg er studie. Eenigen tijd geleden zijn van deskundige Japansche zijde denk beelden aan de hand gedaan over de verdere ontwikkeling der Ja pansche officieren bij hunne korpsen, die reeds bij eenige regimenten iDgang hebben gevonden en de overweging wel waard zijn. De ontwerper daarvan betoogt het volgende. Heeft men het noodig geoordeeld voor de manschappen, die slechts enkele jaren te dienen hebben een jaarlijksch oefeningsplan vast te stellen, hoeveel te meer doet zich de behoefte gevoelen, dat voor de officieren, die toch tientallen van jaren in dienst blijven, iets dergelijks geschiedt. Inderdaad behooren bij de regimenten studie plannen ontworpen te worden voor een twee- of drietal jaren, die den officieren reeds van te voren een overzicht geven van de richting en het doel van den leergang voor hunne verdere ontwikkeling en hun een systematische en grondige studie vergemakkelijken, waarbij aan elk gebied de noodige aandacht wordt geschonken. Dat studieplan moet dan rekening houden met de beteekenis en de moeilijkheid van de afzonderlijke leervakken of onderwerpen en mag alleen gewijzigd worden wanneer nieuwe vraagstukken de bijzondere aandacht eischen. In een afzonderlijk register worden dan de opmerkingen ge schreven, waartoe het afwikkelen van het studieplan aanleiding heeft gegeven en de uitkomsten, die daarbij zijn bereikt, terwijl ook aan- teekening wordt gehouden over de studiën der officieren, ieder afzon derlijk en wat zij op wetenschappelijk gebied al hebben opgeleverd. Dat register wordt bij voorkomende gelegenheden aan de officieren ter inzage gegeven, opdat zij met vernieuwden ijver doorwerken, en de nieuw aangekomenen een overzicht hebben van hetgeen reeds is behandeld en wat nog op het programma staat. Het tactisch onderricht geschiedt in 2 groepen; voor de kapiteins, majoors en luit.-kolonels door den regiments commandant, voor de luitenants door een stafofficier. In de eerstgenoemde ploeg wordt de bevelvoering in hoogere ver banden behandeld, terwijl in de andere de leiding en aanvoering

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 193