178 tegen een indringer, en in die rol kunnen zij van veel nut zijn. We laten kier met opzet buiten bespreking de rol, die de wielrijders al vervuld hebben als binnenlandsche politie en die ze, naar de meening van den Gouverneur van Atjèh, kunnen vervullen in die streken van dat Gewest waar het wegennet reeds een groote mate van bewegingsvrijheid toelaat. De vraag, die op het oogenblik de militaire pennen in het bui tenland bezig houdt, is niet waarvoor de wielrijders te gebruiken zijn, maar wel deze: in aanmerking nemende de groote rol, die het gevecht te voet, in toekomstige oorlogen zal spelen: „Waardoor wint de Cavalerie het meest aan gevechtskracht: a. door toevoeging van wielrijders, of b. door het medegeven van Machinegeweren? Omdat deze vraag ook voor Indië niet van belang is ontbloot, neemt de Redactie die over, in de hoop, dat belangstellende lezers, in de eerste plaats van het wapen der Cavalerie zelf, hierin aanleiding zullen vinden, hunne denkbeelden dienaangaande ten beste te geven. Duitschland. Het verschil in gebruik van afdeelingen- en compagnieën machinegeweren. De macbinegeweer-afdeelingen, zooals die nu zijn samengesteld, met hunne geweren op een aflegbaar onderstel, de bedieningsman schappen op voertuigen en het grootste deel der officieren en onder officieren bereden, zijn op die wijze eene daadwerkelijke versterking van de ver vooruit werkende Cavalerie geworden. Tijdens den strijd vormen zij in de hand van de hoogere leiders deugdelijke middelen, om tegen den flank van den vijand te werken dan wel de eigen flank te beveiligen en bewegingen, daartegen ondernomen, snel en met nadruk tegemoet te treden. Zijn de afdeelingen, na afloop van den ophelderingsdienst in front, niet meer noodig, dan worden zij achter de gevechtslinie terugge trokken en vormen daar een reserve in de hand van den aanvoer der, elk oogenblik tot het gebruik gereed. Daarentegen zullen de machinegeweercompagnieën op een geheel andere wijze optreden. In de eerste plaats op die punten der

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 198