181 stemde, alzoo in geene deele onbekend, terwijl de manoeuvredagen geen doorloopende millitaire handeling vormden. De groote manoeuvres vormden hierop eene uitzondering in zooverre, dat de drie daarvoor bestemde dagen wel ééne gedachte vormden, maar de Chef van het Oostleger weer niet vrij was in zijne keuze van het aanvalspunt. (M. W. 157/07). ■,Anno dazumai" werden in onzen gordel van smaragd ook wel eens van die Russische manoeuvres gehouden en wee dengene, die een ander besluit nam, dan op min of meer doorzichtige wijze was aangegeven. Zoo herinneren we ons nog, hoe eenige jaren geleden nabij Batavia eene manoeuvre werd gehouden, waarbij de eene partij een flink stuk verbindingen (spoorbaan, bruggen en duikeis) moest vernielen en de andere, van dit snoode plan hoorende, haar dit niet alleen zou beletten, maar voor dit brutale optreden eene gevoelige bestraffing moest toedienen. Bedoeld was, dat de baanvernieler die straf zou afwachten, maar onge lukkig voelde hij daar niets voor en meende, dat toen binnen etteljjke kilometers geen stukje railbaan meer bruikbaar was, zijn taak was af- loopen. Hij voelde er wel wat voor, de vijand nog meer afbreuk te doem maar in een voor hen meer gunstig terrein. Bij de strafcolonne waren alle maatregelen berekend op standhouden van den snoodaard, zoodat er een vermakelijke luchtstoot plaats had. Tot zoover kan men zeggen dat kan den beste overkomen, maar nu was hierdoor eens een oorlcss- opstand ingetreden, niet van te voren bepaald en een prachtgelegen- heid om te laten beslissen: Welke maatregelen neemt ge? Mis, de manoeuvre verliep als een mislukte en het initiatief van deu baanvernieler bezorgde hem een mauvaise marque. Nieuws omtrent het Fransche Koloniale Leger. Voor den dienst buiten Europa zal het de beschikking krijgen over een steriliseertoestel om 150 L. water in een uur te bewerken, en dat zoowel per as, als op een draagpaard of met koelies kan worden vervoerd, terwijl een ander voertuig in aanmaak is voor een machine die 5 K.G. ijs kan leveren per uur. De artillerie krijgt een nieuw bergkanon, zoodra het moederland daartoe besloten heeft voor het eigen leger. Intusschen krijgt elk bataljon een afdeeling mitrailleurs. De troepen zullen worden gekleed in een soort kaki, die de proeven betreffende duurzaamheid en kleurvastheid goed heeft doorstaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 201