De Loopreiniging van onze Geweren en Karabijnen Eigenlijk ben ik den heer Asbeek Brusse dankbaar, dat hij in de bestrijding van mijn stukje een fout heeft begaan. Daaruit toch is het mij duidelijk, dat ik in de uiteenzettingen van mijn denkbeelden niet voldoende den nadruk heb gelegd op de hoofdpunten. De kwestie komt mij zoo belangrijk voor, dat ik nu nogmaals mijn ideeën zal weergeven, in de hoop verder alle bestrijding af te weren, bovenal dezulke, die gebaseerd is op een verkeerde lezing van de door mij verstrekte gegevens en ook om het be langrijke nadeel aan te geven van het verspreiden van denk beelden, als die van den Heer A. B. De theorie, die ik in zake geweerreiniging heb opgesteld, is geheel gebaseerd op feiten, die ik uit den aard mijner betrek king zelf heb waargenomen, en van welker betrouwbaarheid, het zij den heer A. B. met nadruk gezegd, ik insta. Het is dan ook geenszins voor mijn denkbeelden, dat ik opkom, wel voor het belang onzer vuurwapens. "Welnu, de geweerreiniging, welke ik voorsta, is de volgende: Telkenmale, nadat er geschoten is, wordt: 1. water door den loop gegoten om de schadelijke zuren, waaruit in hoofdzaak de afscheidingsproducten van het kruit bestaan, op te lossen. 2. de loop inwendig droog gemaakt (anders neemt diegeenvet aan)- 3. de loop ingevet (bescherming tegen oxydatie). Behalve bij de maandelijksche reiniging, wordt verder niets meer aan den loop gedaan, totdat er opnieuw mede geschoten is. De voornaamste gegevens, waarop deze reiniging berust, zijn weergegeven in ondervolgenden staat (opgemerkt wordt, dat hoewel de in den staat aangegeven proef op één loop berust, dit toch den toestand zuiver weergeeft). 1) Zie Aflevering l van dezen jaargang, bladz. 70: Nog iets over de loipt einigiug van onze geweren en lcc.rabijnerC\

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 294