303 gebruik der gouvernementsvivres gecontroleerd worden door den fourier, die één der sleutels van het vivresmagazijn onder zich houdt, terwijl de officieren, met het algemeen toezicht belast, eerst bij strikte noodzake lijkheid ingrijpen. Ook bij eene inlandsche compagnie kan die zaak zoo geregeld worden en zal de menagemeester ook inlandsch sergeant kunnen zijn 'omdat die in den regel hetz_.fde potje als fuselier Kromo eet. Voor de onderofficiersmenage gebeurt dan hetzelfde, met dien verstande dat het beheer in handen van onderofficieren komt, en de luitenant adjudant slechts toezicht houdt.'' Over het besproken vraagstuk moet t. g t. bericht worden gegeven de maatregel is dus als eene inleidende proefneming te beschouwen, waarvan de uitslag dient afgewacht te worden. Volledigheidshalve vermel den wij hier de meening der onderofficieren, neergelegd in een brietdd. 25 Februari van „Ons Aller Belang" aan den Legercommandant, luidende: Excellentie! Het Hoofd-Bestuur van de Europeesche-Onderofficiers-vereenigmg „Ons Aller Belang" goedgekeurd bij Gouvernements-Besluit van 10 Juni 1902 No. 24, heeft de eer zich eerbiedig tot Uwe Excellentie te wenden met het navolgende: Van verschillende Afdeelingen, zoowel als van verscheidene leden bet verzoek ontvangen hebbende over enkele gedeelten van Uwe missive dd. 7 Januari 1908 met Uwe Excellentie in briefwisseling te treden, voornamelijk wat. betreft de maatregelen daarin voorgeschreven ter con- tróleering van de diensten der menagemeesters en founers, neemt ons college cfe vrijheid Uwe Excellentie eerbiedig opmerkzaam te maken: 1. Op hetgeen door de Onderofficieren zeiven in deze delicate aan gelegenheid is gesproken en gedaan 2. dat het de ernstige wil van onze_ vereeniging is (die kan worden aangemerkt als gevende weer de meening van alle onderofficieren van het Leger) om "de kwade praktijken van enkele personen met kracht en klem tegen te gaane 3. Uwe Excellentie het noodig heeft geoordeeld, bij wijze van proef te bepalen, dat het beheer der menage (meer speciaal de inkoop en de fourageeringen) door een zoogenaamde voedingscommissie, bestaande uit korporaals en soldaten zal worden gecontroleerd; Wij Uwe Excellentie eerbiedig in overweging geven, den onderofficier te ontheffen van eenig menagebeheer, en dat beheer, onder toezicht van officieren en onderofficieren op te dragen aan korporaals. Gevende wij Uwe Excellentie eerbiedig de verzekering, sprekende namens alle onderofficieren van het Leger, dat een besluit van Uwe Excellentie in dien zin den goeden geest bij het korps onderofficieren zal bevorderen en door hen naar hunne beste krachten er naar zal worden gestreefd, de schoone denkbeelden, neergelegd in Uwe boven aangehaalde missive, te helpen verwezenlijken. Wij zijn van Uwe Excellentie de gehoorzame dienaren. De President, b. a. De Vice-President De Jonge. Namens het Hoofd-Bestuur, De Administrateur, Pöttger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 325