- 306 - die kracht bezit, evenredigheid en kwaliteit, steeds de beste hengst zal blijken. De oorlog in Transvaal heeft onomstootelijk bewezen, dat het kleinere paard in gebruikswaarde hooger staat dan de meer hooge paarden, die bij eene parade zooveel toonen. De door de Boeren gereden ponies, die in weinig goeden voedingstoestand verkeerden en betrekkelijk te zwaar gewicht hadden te dragen, hebben de vermoeienissen van den oorlog beter doorstaan dan de grootere paar den der bereden infanterie, die vergeleken met de ponies van de boeren veel beter gevoed werden. Steeds hoort men nu nog gewagen van het bijzondere volhardingsvermogen van die ponies. De eenige dieren, die hunne deugdzaamheid in dien oorlog hebben bewezen, waren Arabieren of halfbloed Arabieren met niet veel meer taille dan die van de ponies. Men is het er algemeen over eens, dat in de toekomst steeds meer gebruik zal worden gemaakt van het paard en dat naar het kleine, sobere slag met eene gezonde constitutie de meeste vraag zal zijn. Van waar men de hengsten zal moeten verkrijgen om tot het meest gewenschte slag van legerpaard te komen is een van de belangrijkste vragen voor de toekomst van de paardenfokkerij. In 't algemeen is de middelmatige volbloed voor dat doel niet geschikt, hij is te weedy", te licht in de beenen en het hapert hem aan constitutie. Als vaderpaard voor lichte paarden van algemeen nut, zooals buggy- paarden en paarden voor bereden infanterie, gaat niets boven een Arabier als het goede soort kan worden verkregen. Zoolang Australië bestaat hebben zij dat bewezen. Van de poney-rassen, welke ik met aandacht beschouwd heb, schijnt één aan alle eischen te voldoen en dat is de Battak-poney, van welk ras tot nu toe slechts zeer weinig buiten Indië is bekend geworden, gefokt in het bergland van Sumatra en uitgevoerd uit de havens van Deli en worden ook wel Deli-ponies genoemd. Capitain Hayes zag vele van deze ponies in Singapore en geeft hen in zijn werk „Points of the Horse" de volgende beschrijving: „Zij hebben aardige hoofden met zwaar aan- gezetten hals, zijn vol vuur en vormen één spiermassa. De gemakkelijke en luchtige manier, waarop deze groote Lilliputters wegdraven met een vierwielig rijtuig, waarin 5 of 6 menschen zitten is een gezicht, dat waard is, dat men er uren voor loopt Wij zouden hieraan kunnen toevoegen, dat als het eens tot een oorlog met een B. V. komt, het vermoedelijk niet lang zal duren of de meeste ruiters zullen wel noodgedwongen van onze inheemsche paarden moeten gaan gebruik maken, aangezien de onvermijdelijke verliezen aan hoog paarden materiaal gedurende den oorlog niet van buiten af kunnen worden aangevuld. (Red). Examens voor de Hoogere Krijgsschool. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om, te beginnen in 1909, de toelatingsexamens voor de Hoogere Krijgsschool af te nemen in de maand Januari. De geslaagden zouden alvorens naar Nederland te vertrek- kens eerst zes maanden bij den Topographischen dienst (opleidings brigade te Salatiga) gedetacheerd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 328