VRAGENBUS- i. Studie omtrent de wonden door ons klein kalibergeweer veroorzaakt. 1. Een der college's, die gegevens wenscht te verzamelen over de geringe stuitkracht 1) van ons geweerprojectiel M/95, om die te benutten bij eene uit te geven studie over dat onderwerp, verzoekt mededeeling van persoonlijk opgedane ervaringen aangaande dat punt met opgave van a. afstand waarop werd gevuurd, b. hoeveel treffers noodig waren om den tegenstander te doen vallen, c. waar die het lichaam raakten, d. plaats van het gebeurde en omstandigheden waaronder (aanvallende of vluchtende vijand). e. welken afstand kon de getroffene na de verwonding nog afleggen, f. aard van de verwonding. Antwoorden zal de Redactie van het Tijdschrift gaarne in ontvangt nemen. 2. Hoe het is en hoe het zijn moet! 2). Het antwoord der redactie op de vraag der reglementenverstrekking in de vorige aflevering was, dunkt mij, wel wat erg eenvoudig. "Wel is de tegenwoordige loop van zaken glashelder uiteengezet, maar toch had ik gaarne van onze nieuwe redactie gezien, dat zij een nieuwen weg had aangegeven, waardoor aan deze m i. gerechte klacht tegemoet gekomen werd. De officieele weg van thans is te veel afhankelijk van: als die dit doet; en als die dan weer dat doet. Yoor officieren, die op kleine posten in de buitenbezittingen geplaatst zijn of die te velde zijn, blijft het zeer lastig, dikwijls haast onmogelijk om voor geld en goede woorden een pas verschenen reglement machtig te worden, Yele colle ga's, van buiten komende, moeten van de gelegenheid, dat zij te Batavia doortrekkende zijn, gebruik maken om zich een bundeltje nieuwe re glementen aan te schaffen; de lui waren er totaal uit! Bovendien lijkt mij het beginsel, dat een officier aangewezen is op de militaire cantine, om daar zijn dienstvoorschriften te koopen, foutief; een officier koopt niet in cantines, ook geen bier en ook geen reglementen. Tot heden werd het ons waarlijk niet gemakkelijk gemaakt om die boekjes te krijgen. Toen het vorige jaar bij A. O. bekend gemaakt werd, dat herdrukken van de administratie-reglementen verkrijgbaar gesteld werden aan het centraal kleedingmagazrjn te Batavia, dacht ik ze daar te kunnen koopen. Mis, heelemaal mis; er moesten aanvragen in zooveel-voud worden ingediend, waarbij zelfs de gewestelijke intendant te pas kwam, en het duurde lang, en er was weer zeer veel geschreven, vóór ik de gelukkige eigenaar der bewuste boekjes geworden was. 1) Stopping-power 2) Zie de vraag betreffende RegUmentenverstrehhbig in afl. 2 bladz. 195 van dezen jaargang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 331