Eenige Opmerkingen Leidraad Pionieroefeningen Infanterie» naar aanleiding- van den verschenen Het nieuwe regiementje is aanzienlijk minder volumineus dan het vorige. De eerste indruk, die het verwekte, was dan ook een aangenameevenwel, bij nadere kennismaking maakte deze aangename indruk al ras plaats voor een gevoel van teleur stelling. Yoor wie is namelijk deze Leidraad bestemd? Voor de officieren en het Europeesche kader. Voor gegradueerden, die als zoodanig uit Europa aankomen, is het voorschrift absoluut onvoldoende, om zich zelf eenig begrip te geven omtrent het gebruik van Indische materialenvoor het kader in het algemeen biedt het boekje zeer weinig gelegenheid om het praktisch geleerde nog eens de revue te doen passeeren. Mocht de thans vervallen Leidraad ni'-t in alle opzichten een ideaal zijn, voor het hier omschreven doel is het steeds een nuttig boekje geweest Voor officieren is een werkje als de nieuwe Leidraad mijns inziens overbodig, maar, bestaat er behoefte aan eene handleiding, dan kan dit boekje in geen enkel opzicht voldoende worden geacht. Overbodig is het voor hen, die thuis zijn in de op dit gebied bestaande werken, b. v. van der Maaten en Snijders, om slechts de meest bekende te vermeldenvoor hen, waarvan dit niet gezegd kan worden (laten wij hopen, dat het er slechts weinigen zijn) geeft het nieuwe voorschrift al zeer vage Anhaltspunkte. In 20 wordt wel is waar een beroep gedaan op den studielust der officieren, maar geeft de praktijk reden om te verwachten, dat dit beroep niet vergeefsch zal zijn? Er is in het I. M. T. reeds meer dan ééns op gewezen, dat de studiezin bij den gemiddelden Indischen troepenofficier niet bijzonder groot is, en verschillende schrijvers hebben I. M. T 1908. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 335